p 2022

Rozhodování o zdravotní péči v závěru života: psychologická perspektiva

SLEZÁČKOVÁ, Alena

Základní údaje

Originální název

Rozhodování o zdravotní péči v závěru života: psychologická perspektiva

Název anglicky

End-of-life health care decision-making: a psychological perspective

Autoři

SLEZÁČKOVÁ, Alena (203 Česká republika, garant, domácí)

Vydání

Konference Nové perspektivy v rozhodování o zdravotní péči v závěru života: Poznatky, zkušenosti a příklady dobrého rozhodování v závěru života. 2022

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Vyžádané přednášky

Obor

50101 Psychology

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Odkazy

Kód RIV

RIV/00216224:14110/22:00129473

Organizační jednotka

Lékařská fakulta

Klíčová slova česky

Péče v závěru života; rozhodování; psychologická perspektiva

Klíčová slova anglicky

End-of-life health care; decision-making; psychological perspective

Štítky

Změněno: 5. 4. 2023 12:44, Mgr. Tereza Miškechová

Anotace

V originále

Cílem příspěvku bylo představit dílčí výsledky projektu DECAREL, které mapovaly faktory vstupující do procesu rozhodování a péče závěru života (End of Life, EoL) ze strany lékaře, zdravotních sester, pacientů a jejich příbuzných. Z analýzy sdělení příbuzných pacientů vyplynulo, že mezi nejdůležitější aspekty EoL péče z pohledu příbuzných patří kvalita komunikace se zdravotnickým personálem, prostor pro kladení otázek a možnost být s umírajícím až do jeho smrti. Proces EoL rozhodování byl zkoumán také z perspektivy lékařů a zdravotních sester pečujících o pacienty v závěru života. Výsledky ukazují, že lékaři a sestry se příliš neliší v hodnocení kvality procesu EoL rozhodování, sestry však mají diferencovanější názory. Způsob rozhodování o EoL péči na daném pracovišti má vliv na celkovou duševní pohodu a pracovní spokojenost zdravotníků. Podněty sester pro zlepšení procesu EoL rozhodování a péče zahrnují především komunikační a organizační faktory, které se shodují s nejvýznamnějšími aspekty EoL péče uváděnými příbuznými zemřelých pacientů. Ze zjištění vyplývá potřeba zkvalitnění profesní přípravy lékařů a mediků v oblasti komunikace s pacienty v závěru života.

Anglicky

The aim of the lecture was to present the partial results of the DECAREL project, which mapped the factors entering into the decision-making process about care at the end of life (EoL) on the part of doctors, nurses, patients and their relatives. The analysis of the statements of relatives of patients showed that among the most important aspects of EoL care from the perspective of relatives were the quality of communication with the medical staff, space for asking questions and the possibility to be with the dying person until his death. The EoL decision-making process was also examined from the perspective of doctors and nurses caring for patients at the end of life. The results show that doctors and nurses do not differ much in their assessment of the quality of the EoL decision-making process, but nurses have more differentiated opinions. The way decisions are made about EoL care at a given workplace has an impact on the overall psychological well-being and job satisfaction of health professionals. Nurses' suggestions for improving the EoL decision-making and care mainly include communication and organizational factors, which coincide with the most important aspects of EoL care reported by relatives of deceased patients. The findings point to a need to improve the professional training of doctors and medics in the area of communication with patients at the end of life.

Návaznosti

TL02000360, projekt VaV
Název: Rozhodování o zdravotní péči v závěru života (Akronym: DECAREL)
Investor: Technologická agentura ČR, Rozhodování o zdravotní péči v závěru života