SEHNÁLEK, David. Distanční výuka v prezenční formě studia – cesta správným směrem, nebo krok vedle? (Distance learning in full-time study programme - the right direction or a step in the wrong direction?). In Open space konference o e-learningu IS MU. 2022.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Distanční výuka v prezenční formě studia – cesta správným směrem, nebo krok vedle?
Name (in English) Distance learning in full-time study programme - the right direction or a step in the wrong direction?
Authors SEHNÁLEK, David.
Edition Open space konference o e-learningu IS MU, 2022.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Presentations at conferences
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
WWW URL
Organization unit Faculty of Law
Keywords (in Czech) prezenční studijní program, distanční výuka, hybridní výuka, online výuka
Keywords in English full-time study programme, distance education, hybrid education, on-line teaching
Changed by Changed by: doc. JUDr. David Sehnálek, Ph.D., učo 13665. Changed: 15/9/2022 18:06.
Abstract
Vzdělání na právnické fakultě je zajišťováno prostřednictvím tradičních přednášek a seminářů. Těch prvních se účastní (teoreticky) velké množství studentů a výuka má frontální charakter, ty druhé jsou zaměřeny na relativně malé skupinky studentů, od nichž se očekává aktivní zapojení. V obou případech jsem do výuky zahrnul distanční prvky výuky, pokaždé jinak. Přednášky jsou přenášeny on-line a zároveň ukládány pro možnost pozdějšího přehrání. Důsledkem je ale „krize“ tradiční přednášky, protože studenti ztratili i poslední zbytky motivace přednášky osobně navštěvovat. Stejnou zkušenost mají i vyučující v dalších předmětech, stává se to masovým jevem. Je to ale správně a mají takto přednášky vůbec smysl? A lze z pohledu vedení fakulty nařizovat on-line přenosy přednášek za stavu, kdy si na to studenti během pandemie zvyknuli a požadují to? V seminářích jsem využil kombinaci předtočených přípravných video či audiomateriálů, které si studenti mají poslechnout před seminářem a dále možnosti aktivní on-line účasti v semináři prostřednictvím mobilního AV Media setu. Pozitivní bylo, že této možnosti on-line participace studenti využívali pouze ve skutečně nutných případech (nemoc, zahraniční pobyt). Zároveň tato forma umožňuje zapojit studenty do výuky plnohodnotným způsobem, bráno z pohledu prezenčně přítomných studentů a učitele. Výhodou je také to, že set lze otočit a využít rovněž v situaci, kdy je to učitel, kdo nemůže být osobně v místnosti.
Abstract (in English)
Education at the Faculty of Law is provided through traditional lectures and seminars. The former are attended (in theory) by a large number of students and are taught in a frontal manner, while the latter are aimed at relatively small groups of students who are expected to be actively involved. In both cases I have incorporated distance learning elements into the teaching, each time in a different way. The lectures are transmitted online and also stored for later playback. But the consequence is a "crisis" of the traditional lecture, as students have lost the last vestiges of motivation to attend lectures in person. Lecturers in other subjects are having the same experience; it is becoming a mass phenomenon. But is it right and do lectures like this make any sense at all? And is it possible, from the point of view of the faculty administration, to order online transmissions of lectures when students have become accustomed to it during the pandemic and demand it? In the seminars, I have used a combination of pre-recorded preparatory video or audio materials for students to listen to before the seminar, as well as the option of active online participation in the seminar via a mobile AV Media set. It was positive that students used this option of online participation only in really necessary cases (illness, foreign stay). At the same time, this form allows to involve students in the teaching in a full-fledged way, taken from the perspective of the students and the teacher present. Another advantage is that the set can also be turned around and used in situations where it is the teacher who cannot be in the room in person.
PrintDisplayed: 25/5/2024 07:34