k 2022

Czechoslovak Presence in Tibet 1950s and Beer

BĚLKA, Luboš

Základní údaje

Originální název

Czechoslovak Presence in Tibet 1950s and Beer

Název česky

Československá přítomnost v Tibetu 1950s a pivo

Autoři

Vydání

Interdisciplinární workshop Pivo je boží!, 29.-30. 9. 2022, Brno, 2022

Další údaje

Jazyk

angličtina

Typ výsledku

Prezentace na konferencích

Obor

60304 Religious studies

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Odkazy

Organizační jednotka

Filozofická fakulta

Klíčová slova česky

Czechoslovak Presence in Tibet 1950s; Karel Beba; Vladimír Sís; Josef Vaniš; české pivo

Klíčová slova anglicky

Czechoslovak Presence in Tibet 1950s; Karel Beba; Vladimír Sís; Josef Vaniš; Czech Beer

Příznaky

Mezinárodní význam, Recenzováno
Změněno: 6. 2. 2023 15:19, Mgr. Ivona Vrzalová

Anotace

V originále

This brief and descriptive paper focuses on the Czech national drink, beer, and its reflection in the reports of Czechoslovak travellers to Tibet in the 1950s. In this context, two types of beer can be discussed - Tibetan, i.e., chang, and Czech, i.e. Pilsner beer. It would not have been the Czechs if they had not attempted to transport beer - along with our trucks and motorcycles - to Lhasa. We even have film evidence of how this attempt failed. It is certainly typically Czech that in 1956 a broken beer bottle is a greater loss to us than a broken vial of penicillin. Equally interesting is the account of Tibetan beer from the pen of Czech journalist Karel Beba, who was the only Czechoslovakian to visit Tibet twice in the 1950s, in 1955 and 1956.

Česky

Stručný a deskriptivní příspěvek se zaměřuje na český národní nápoji, tedy o pivo a jeho reflexi ve zprávách československých cestovatelů do Tibetu v padesátých letech. V této souvislosti lze hovořit o dvou druzích piva – jednak o tibetském, tedy čhang, jednak o českém, tedy plzeňském pivu. Nebyli by to Češi, kdyby se nepokusili dopravit – společně s našimi nákladními vozy a motocykly – i pivo do Lhasy. O tom, jak tento pokus selhal máme dokonce i filmové svědectví. Je jistě typicky české, že v roce 1956 je pro nás větší ztráta rozbité láhve s pivem než rozbité ampulky s penicilinem. Neméně zajímavé je i pojednání o tibetském pivu z pera českého novináře Karla Beby, který jako jediný Čechoslovák Tibet v padesátých letech navštívil dvakrát, 1955 a 1956.

Návaznosti

MUNI/A/1377/2021, interní kód MU
Název: Víra a tradice po rozpadu jistot modernity: K antropologii a historiografii po postkolonialismu a postmoderně (Akronym: VITRAROM)
Investor: Masarykova univerzita, Víra a tradice po rozpadu jistot modernity: K antropologii a historiografii po postkolonialismu a postmoderně