BAREŠOVÁ, Zdeňka, Monika LEKÁROVÁ, Miroslav SVĚTLÁK, Dana VIGAŠOVÁ, Jiří ŠEDO, Jana HALÁMKOVÁ, Iva HRNČIŘÍKOVÁ a Anna SVOBODOVÁ. Automatizovaný sběr dotazníkových dat v psychoonkologickém výzkumu MOÚ. 2022. ISSN 0862-495X.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Automatizovaný sběr dotazníkových dat v psychoonkologickém výzkumu MOÚ
Název česky Automatizovaný sběr dotazníkových dat v psychoonkologickém výzkumu MOÚ
Autoři BAREŠOVÁ, Zdeňka, Monika LEKÁROVÁ, Miroslav SVĚTLÁK, Dana VIGAŠOVÁ, Jiří ŠEDO, Jana HALÁMKOVÁ, Iva HRNČIŘÍKOVÁ a Anna SVOBODOVÁ.
Vydání 2022.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Konferenční abstrakt
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Organizační jednotka Lékařská fakulta
ISSN 0862-495X
Změnil Změnil: doc. PhDr. Miroslav Světlák, Ph.D., učo 13644. Změněno: 19. 10. 2022 10:34.
Anotace
Příspěvek si klade za cíl představit plně automatizovaný systém sběru dat prostřednictvím webového rozhraní v rámci výzkumného projektu MOÚ MindCare. Předmětem klinické studie výzkumníků z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity je ověření vlivu psychologických intervencí na duševní zdraví lidí s onkologickým onemocněním. Jedná se o tři standardizované psychologické intervence (pozitivní psychologii, autogenní trénink a mindfulness) převedené do tří jedinečných 8týdenních programů, které mají formu mobilní aplikace s názvem MOÚ MindCare. V oboru psychoonkologie jsou důležitou součástí výzkumu, jako zdroje dat, psychologické a psychosociální dotazníky. K prokázání, které faktory vedou ke zlepšení celkové kvality života člověka s onkologickým onemocněním, je nutné rozsáhlé dotazníkové šetření. Kromě psychologických dotazníků ve studii získáváme také informace o subjektivním hodnocení únavy a kvality spánku a o nejčastějších somatických symptomech. V příspěvku poukážeme na grafi cké a legislativní možnosti převodu standardizovaných psychometrických nástrojů do elektronické podoby. Díky použití grafi ckých a vizuálních prvků, které pomáhají k lepší orientaci v průběhu vyplňování, se zvyšuje žádoucí uživatelská spolupráce. Automatizace systému umožňuje odesílání dotazníku podle předem nastavených časových intervalů. Systém webového rozhraní spravuje přístup k jednotlivým dotazníkovým sadám podle zadaného studijního protokolu a zároveň uživatele upozorňuje na zbývající čas k zodpovězení otázek. Přístup k samotné mobilní aplikaci, která se dá spustit jen pomocí speciálního kódu, je podmíněn vyplněním dotazníkových sad. Unikátností systému je personalizovaná interakce s každým participantem studie pomocí internetové komunikace. Data z webového rozhraní jsou v anonymizované podobě snadno exportovatelná a přímo připravená pro statistickou analýzu výzkumníky. Podpořeno z programového projektu Ministerstva zdravotnictví ČR/ Program na podporu zdravotnického aplikovaného výzkumu na léta 2020–2026 (s reg. č. NU22- 09-00056) a z projektu MU/ Specifi cký výzkum – podpora studentských projektů (s reg. č. MUNI/ A/ 1126/ 2021).
VytisknoutZobrazeno: 28. 4. 2024 08:55