D 2022

Stát trhotvorný a stát trhoborný, aneb mezi zbytkovým trhem (se zbytkovou soutěží) a zbytkovou regulací

BEJČEK, Josef

Základní údaje

Originální název

Stát trhotvorný a stát trhoborný, aneb mezi zbytkovým trhem (se zbytkovou soutěží) a zbytkovou regulací

Název anglicky

On market-forming and market-breaking state, or between the residual market (with residual competition) and residual regulation

Autoři

BEJČEK, Josef (203 Česká republika, garant, domácí)

Vydání

1. vyd. Košice, Zásahy verejnej moci do podnikania a obchodovania, od s. 7-23, 17 s. 2022

Nakladatel

UPJŠ Košice

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Stať ve sborníku

Obor

50501 Law

Stát vydavatele

Slovensko

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Forma vydání

tištěná verze "print"

Kód RIV

RIV/00216224:14220/22:00127073

Organizační jednotka

Právnická fakulta

ISBN

978-80-574-0155-1

Klíčová slova česky

Regulace a autoregulace; hospodářská soutěž; trh; přirozený monopol; cenová regulace; cílové konflikty v regulaci

Klíčová slova anglicky

Regulation and self-regulation; competition; market; natural monopoly; price regulation; conflicts of goals

Štítky

Příznaky

Recenzováno
Změněno: 9. 3. 2023 16:25, Mgr. Petra Georgala

Anotace

V originále

Pravidla regulace a jejich hodnocení bývají dost vágní a regulace je proto oblíbenou hříčkou politiků. Regulační orgány navíc vykonávají řadu funkcí, které nejsou vždy slučitelné. Lobbismus se však prostřednictvím právní regulace nejen prosazuje a legitimizuje, ale i omezuje. Neutrální prostředí svobodné soutěže nekorigované regulacemi může nezřídka přinést více škody než užitku. Obecné námitky vůči tzv. přílišné regulaci jsou bezcenné, pokud se neanalyzuje, zda zcela konkrétní regulace je (ev. v jakém poměru) skupinově egoistickým (lobbistickým) nástrojem nebo korigujícím opatřením, které doplňuje nebo vhodně nahrazuje nefunkční neutrální soutěžní prostředí, nebo které prosazuje společensky uznanou hodnotu i na úkor soutěže. V době krizových situací a sklonu k posilování regulatorních zásahů do ekonomiky je toto doporučení ještě naléhavější.

Anglicky

The rules of regulation and their evaluation tend to be quite vague and regulation is therefore a favourite game of politicians. Moreover, regulators perform a number of functions that are not always compatible. However, lobbying is not only promoted and legitimised through regulation, but also constrained. A neutral environment of free competition uncorrected by regulation can often do more harm than good. General objections to so-called over-regulation are worthless unless it is analysed whether (or in what proportion) a very specific regulation is a group-egoistic (lobbying) tool or a corrective measure that complements or appropriately replaces a dysfunctional neutral competitive environment or that promotes a socially recognised value even at the expense of competition. At a time of crisis and a tendency towards increased regulatory interventions in the economics, this recommendation is even more urgent.