ŠVANDOVÁ, Lucia, Michal PAZDERKA, Roman PŘIBYL, Zlata KELAR TUČEKOVÁ, Jakub KELAR a Mirko ČERNÁK. Properties of Cr-doped Al2O3 as a dielectric barrier layer. In 17th High Pressure Low Temperature Plasma Chemistry Symposium. 2022.
Originální název Properties of Cr-doped Al2O3 as a dielectric barrier layer
Autoři ŠVANDOVÁ, Lucia, Michal PAZDERKA, Roman PŘIBYL, Zlata KELAR TUČEKOVÁ, Jakub KELAR a Mirko ČERNÁK.
Vydání 17th High Pressure Low Temperature Plasma Chemistry Symposium, 2022.
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Konferenční abstrakt
Obor 10305 Fluids and plasma physics
Stát vydavatele Nizozemské království
WWW URL
Organizační jednotka Přírodovědecká fakulta
Změnil Změnila: Mgr. Marie Šípková, DiS., učo 437722. Změněno: 7. 11. 2022 08:48.
The dielectric barrier discharges are nowadays widely used in various branches of both industry and research. Although the commonly used dielectric layers such as Al2O3 (Alumina) were sufficient, the barrier layer materials have become a subject of extensive research in the last years in order to enhance the discharge properties. The dielectric layer properties could have a significant impact on plasma parameters, e.g. ignition voltage [1], because it is in direct contact with a dielectric layer.
Návaznosti
LM2018097, projekt VaVNázev: Centrum výzkumu a vývoje plazmatu a nanotechnologických povrchových úprav (Akronym: CEPLANT)
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, R&D centre for plasma and nanotechnology surface modifications
VytisknoutZobrazeno: 10. 5. 2024 09:27