J 2022

Identifikace nekovových částí mediteránní přezky z období stěhování národů

HANUS, Radek, Kamil SOBEK, Kamil SOUČEK, Lubomír STAŠ, Lucie GEORGIOU et. al.

Základní údaje

Originální název

Identifikace nekovových částí mediteránní přezky z období stěhování národů

Název anglicky

Identification of non-metallic parts of a mediterranean buckle from the migration period

Autoři

HANUS, Radek, Kamil SOBEK, Kamil SOUČEK, Lubomír STAŠ, Lucie GEORGIOU, Pavel HLADKÝ, Tomáš HANUS, Kateřina BLAŽKOVÁ a Kamila JUNGMANNOVÁ

Vydání

Fórum pro konzervátory-restaurátory, Brno, Technické muzeum v Brně, 2022, 1805-0050

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Článek v odborném periodiku

Obor

10500 1.5. Earth and related environmental sciences

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Odkazy

Organizační jednotka

Přírodovědecká fakulta

Klíčová slova česky

Mediteránní šperk, stěhování národů, český granát, almandin, Ramanova spektroskopie

Klíčová slova anglicky

Mediterran jewelry, Migration Period, Bohemian garnet, almandine, Raman Spectroscopy

Příznaky

Recenzováno
Změněno: 23. 11. 2022 11:10, Mgr. Kamil Sobek, Ph.D.

Anotace

V originále

Mimořádně cenné artefakty byly objeveny na Rakovnicku v roce 2020 ve formě depotu zlatých předmětů z období stěhování národů, bohatě zdobených českými granáty, almandiny a sklem. Kameny na studo- vaných archeologických předmětech jsou broušeny do dvou typů výbrusů. První typ představují ploché oboustranně leštěné destičky, jejichž barva je červená s velmi jemným nahnědlým odstínem. Druhým typem jsou kameny broušené do podoby kulatých vysokých kabošonů. Barva těchto kamenů je krvavě červená s jemným skořicovým odstí- nem. Celý soubor se skládá ze čtyř bohatě zdobených předmětů (torzo přezky skládající se z rámečku, jazýčku a záchytné ploténky přezky a kompletně dochovaného nepoškozeného prstenu). Drahokamová výplň předmětů byla studována pomocí mikro-Ramanova spektro- metru a dále běžnými gemologickými metodami. Díky tomu, že tři z předmětů depotu jsou poškozeny, je možné nedestruktivně studo- vat jejich stavbu v řezu za pomoci rentgenové výpočetní tomografie. Ta odhalila konstrukční prvky, které kvůli výplni jednotlivých přihrádek šperku ve stylu cloisonné nejsou vidět.

Anglicky

Exceptionally valuable artifacts were discovered in the region of Rakovník in 2020 as a wealth deposit of gold objects from the Migration Period, richly decorated with Czech garnets, almandine and glass. The gemstones on the studied archaeological artifacts were cut in two different types of cuts. The first type is represented by flat plates polished on both sides, the colour of which is red with a very slight brownish tint. The other type are gemstones cut in the form of round high cabochons, the colour being blood red with a subtle cinnamon tint. The whole set consists of four richly decorated objects (a torso of a buckle consisting of a frame, a prong and a buckle plate and a completely preserved undamaged ring). The gemstone filling of the objects was studied using a micro- Raman spectrometer and also by conventional gemological methods. Due to the fact that three of the objects in the deposit are damaged, it is possible to study their structure non-destructively in cross-section using X-ray computed tomography. This revealed structural elements that are not visible due to the filling of the individual compartments of the cloisonné-style jewelry.