KONEČNÝ, Ondřej, Ondřej ŠERÝ, Alice KOZUMPLÍKOVÁ, Mirjana STANOJEVIĆ, Jakub TROJAN a Jiří LEHEJČEK. Vlastnictví zemědělské půdy: Rozvojový stimul, dědictví…prostředek snížení negativních dopadů klimatické změny? In Klímová Viktorie, Žítek Vladimír. XXV. mezinárodní kolokvium o regionálních vědách. Brno: Masarykova univerzita, 2022, s. 408-416. ISBN 978-80-280-0068-4. Dostupné z: https://dx.doi.org/10.5817/CZ.MUNI.P280-0068-2022-50.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Vlastnictví zemědělské půdy: Rozvojový stimul, dědictví…prostředek snížení negativních dopadů klimatické změny?
Název anglicky Agricultural Land Ownership: a Development Incentive, a Legacy...a Means of Reducing the Negative Impacts of Climate Change?
Autoři KONEČNÝ, Ondřej, Ondřej ŠERÝ, Alice KOZUMPLÍKOVÁ, Mirjana STANOJEVIĆ, Jakub TROJAN a Jiří LEHEJČEK.
Vydání Brno, XXV. mezinárodní kolokvium o regionálních vědách, od s. 408-416, 9 s. 2022.
Nakladatel Masarykova univerzita
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor 50701 Cultural and economic geography
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání tištěná verze "print"
WWW URL
Organizační jednotka Přírodovědecká fakulta
ISBN 978-80-280-0068-4
Doi http://dx.doi.org/10.5817/CZ.MUNI.P280-0068-2022-50
Klíčová slova česky vlastník; obce; lokální rozvoj; hospodaření; motivy
Klíčová slova anglicky landowner; municipalities; local development; management; motives
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnil: RNDr. Ondřej Šerý, Ph.D., učo 184504. Změněno: 15. 12. 2022 16:01.
Anotace
Cílem příspěvku je odhalit jaké významy přikládají zemědělské půdě její vlastníci a představitelé obcí. Způsob využívání hospodářské půdy totiž ovlivňuje možnosti, jak mohou obce snižovat negativní dopady klimatické změny na svém území. Proto se článek snaží dále zachytit motivace k hospodaření místních vlastníků a jejich propojení s environmentálními souvislostmi. Výsledky výzkumu jsou založeny na osobním dotazování vlastníků půdy a rozhovory s představiteli obcí ve třech modelových lokalitách v České republice (Pohořelicko, Valašsko-Kloboucko, Tišnovsko). Dle zjištění, půda je vnímána jako cenná komodita, asociována s dědictvím a tradicí. Z pohledu lokálních vlastníků byla často dávána do souvislosti s investicí, z pohledu obcí jako prostředek ovlivňující budoucí směřování obce. Spojitost vlastnictví půdy a environmentálních otázek (např. možnost ovlivnit působení projevů klimatické změny na místní úrovni) bylo velmi slabé.
Anotace anglicky
The paper aims to reveal the meanings attached to agricultural land by its owners and municipal representatives. The way farmland is used influences how municipalities can reduce the negative impacts of climate change on their territory. Therefore, the paper seeks to further capture the motivations for farming by local owners and their connection to the environmental context. The research is based on personal questionnaire survey with landowners and interviews with municipal representatives in three model localities in the Czech Republic (Pohořelice, Valašsko-Kloboucko and Tišnov). According to the findings, the land is perceived as a valuable commodity, associated with heritage and tradition. From the point of view of local owners, it was associated with an investment, from the point of view of municipalities as a means of influencing the future direction of the municipality. The link between land ownership and environmental issues (e.g. the ability to influence the effects of climate change manifestations at the local level) was very weak.
Návaznosti
TL03000007, projekt VaVNázev: Posílení resilience venkova prostřednictvím aktivizace lokálních aktérů a vlastníků půdy
Investor: Technologická agentura ČR, Posílení resilience venkova prostřednictvím aktivizace lokálních aktérů a vlastníků půdy
VytisknoutZobrazeno: 14. 10. 2024 12:57