HÁJEK, Pavel. Výzkum a vývoj jako prostředek k dosažení cílů zelené politiky EU. Online. In Johan Schweigl; Michal Radvan; Michal Janovec. COFOLA 2022. Brno: Masarykova univerzita, 2022, s. 31-46. ISBN 978-80-280-0160-5.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Výzkum a vývoj jako prostředek k dosažení cílů zelené politiky EU
Název anglicky Research and development as a way of achieving the objectives of EU green policy
Autoři HÁJEK, Pavel (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání Brno, COFOLA 2022, od s. 31-46, 16 s. 2022.
Nakladatel Masarykova univerzita
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor 50501 Law
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání elektronická verze "online"
WWW Open access sborníku
Kód RIV RIV/00216224:14220/22:00127581
Organizační jednotka Právnická fakulta
ISBN 978-80-280-0160-5
Klíčová slova anglicky Research; development; green; policy; EU
Štítky rivok
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: Mgr. Petra Georgala, učo 32967. Změněno: 21. 3. 2023 16:14.
Anotace
Čisté ovzduší, nezávadná voda, zdravá půda a biologická rozmanitost patří mezi jedny z mnoha cílů zelené politiky Evropské unie. Lidstvo ovšem doposud nedospělo do fáze vývoje, kdy by ekologicky přívětivé hospodářství bylo alespoň přibližně stejně nákladné jako hospodářství s negativním impaktem na ekologii. Za předpokladu, že lidé jsou ekonomicky racionálně přemýšlející bytosti se výše uvedené zdá být základní překážkou k dosažení kýžených cílů zelené politiky EU. První z možností, jak daných cílů dostáhnout se jeví přímé či nepřímé donucení znečišťujících subjektů využívat takové technologie v objemech, ve kterých k reálné pozitivnímu vlivu na ekologii dojde, navzdory negativním ekonomickým dopadům. Takové řešení je ovšem ekonomicky neefektivní a vytváří prostředí, ve kterém bude profitabilnější nastavená pravidla nerespektovat. Druhým a racionálnějším způsobem, jak daných cílů dosáhnout je skrze investice do výzkumu a vývoje. Výzkumem a vývojem lze docílit výkonnějších technologií, popř. méně nákladných za dosažení stejné efektivity. Výzkum a vývoj se tedy jeví jako vhodná možnost, jak se lze přiblížit žádoucí situaci, a to ekonomicky stejně nákladnému hospodářství bez negativních dopadů na ekologii ve srovnání s hospodářstvím, jenž negativní dopad na ekologii má, bez nutnosti přílišné státní intervence. Ačkoliv lze předpokládat, že výše uvedené žádoucí situace se lidstvo nedočká nikdy, lze zároveň předpokládat, že adresáti právních norem regulující znečištění budou pozitivněji reagovat další restrikce ve prospěch životního prostředí v případě, že budou existovat ekonomicky dostupnější alternativy ke znečišťujícím procesům. Tento příspěvek se tudíž zaměří na teoretická východiska role výzkumu a vývoje v rámci ochrany životního prostředí a s ní související potřebě podpory členských států či Evropské unie k investicím do podpory výzkumu a vývoje.
Anotace anglicky
Clean air, safe water, healthy soil and biodiversity are among the many objectives of the European Union's green policy. However, humanity has not yet reached a stage of development where an environmentally friendly economy would be at least about as expensive as an economy with a negative impact on the environment. Assuming that people are economically rational beings, the above seems to be a fundamental obstacle of achieving the desired goals of EU green policy. The first way to achieve these goals seems to be to directly or indirectly force polluters to use such technologies in volumes in which there will be a real positive impact on the environment, despite the negative economic impacts. However, such a solution is economically inefficient and creates a situation in which it will be more profitable not to respect the set rules. The second and more rational way to achieve these goals is through investment in research and development. Through research and development, more powerful technologies can be achieved, or less costly to achieve the same efficiency. R&D therefore seems to be a good way to approach the desired situation, an economically equally costly economy without negative environmental impacts compared to an economy that has a negative environmental impact, without the need for excessive state intervention. Although it can be assumed that the above-mentioned desirable situation will never be met by humanity, it can also be assumed that the addressees of legal norms regulating pollution will respond more positively to further restrictions in favor of the environment if there are more economically available alternatives to pollution processes. This paper will therefore focus on the theoretical background to the role of R&D in environmental protection and the related need of support by Member States or the European Union to invest in R&D support.
Návaznosti
MUNI/A/1387/2021, interní kód MUNázev: Daňové právo v postpandemické době (Akronym: Daňové právo v postpandemické době)
Investor: Masarykova univerzita, Daňové právo v postpandemické době
VytisknoutZobrazeno: 16. 7. 2024 18:41