ŘEHULKOVÁ, Hana. Zpráva o výstavě Brněnští augustiniáni 19.století : úvahy o kráse a umění. In Studia Philosophica. Brno: Masarykova univerzita, 2022, s. 69 - 73. ISSN 1803-7445.
Originální název Zpráva o výstavě Brněnští augustiniáni 19.století : úvahy o kráse a umění
Název anglicky Report on the Exhibition Augustinians in Brno : Reflections of Beauty and Art
Autoři ŘEHULKOVÁ, Hana.
Vydání Brno, Studia Philosophica, od s. 69 - 73, 5 s. 2022.
Nakladatel Masarykova univerzita
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Popularizační texty a aktivity
Obor 60301 Philosophy, History and Philosophy of science and technology
Stát vydavatele Česká republika
WWW URL
Organizační jednotka Filozofická fakulta
Klíčová slova česky hegelianismus; augustiniáni; krása; umění
Klíčová slova anglicky hegelianism; Augustinians; beauty; art
Změnil Změnila: Mgr. Hana Řehulková, Ph.D., učo 179690. Změněno: 24. 3. 2023 08:50.
Augustiniánský klášter na Starém Brně představoval v 19. století vědecké a kulturní centrum moravského obrození. Nejznámějším představitelem této éry je G. J. Mendel, ale mezi jeho spolubratry patřili také básník F. M. Klácel, literát F. T. Bratránek, skladatel P. Křížkovský, nebo novinář T. E. Šilinger. Výstava představuje myšlenkový a umělecký odkaz těchto tvůrců.
Anotace anglicky
During the 19th Century, Augustinian monastery at Old Brno represented the scientific and cultural heart of Moravian rebirth. The best-known authority of the phenomenon is Mendel, but also his less known brethren as poet Klácel, composer Křížkovský or journalist Šilinger, have to be mentioned in the same breath.
Návaznosti
MUNI/FF-DEAN/0130/2021, interní kód MUNázev: Brněnští augustiniáni 19. století: úvahy o kráse a umění
Investor: Masarykova univerzita, Brněnští augustiniáni 19. století: úvahy o kráse a umění, Program děkana FF
VytisknoutZobrazeno: 29. 5. 2024 16:50