2023
Pedagogická praxe a její reflexe ve studijním programu učitelství historie na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity
FASORA, Lukáš a Václav KAŠKAZákladní údaje
Originální název
Pedagogická praxe a její reflexe ve studijním programu učitelství historie na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity
Název anglicky
History Teaching Practice and its Assessment at the Faculty of Arts of Masaryk University
Autoři
Vydání
Marginalia historica : Časopis pro dějiny vzdělanosti a kultury, Praha, Univerzita Karlova, Pedagogická fakulta, Katedra dějin a didaktiky dějepisu, 2023, 1804-5367
Další údaje
Jazyk
čeština
Typ výsledku
Článek v odborném periodiku
Obor
50301 Education, general; including training, pedagogy, didactics [and education systems]
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Odkazy
Označené pro přenos do RIV
Ano
Kód RIV
RIV/00216224:14210/23:00130132
Organizační jednotka
Filozofická fakulta
Klíčová slova česky
studium učitelství historie; změny v praktické složce přípravy; praxe a její reflexe
Klíčová slova anglicky
Teaching history studies; curricular changes to teaching practice; assessment of teaching practice
Štítky
Příznaky
Recenzováno
Změněno: 22. 2. 2024 12:48, Mgr. Zuzana Matulíková
V originále
Článek prezentuje zkušenosti se změnami v oblasti praktické výuky ve studijním programu učitelství historie na Filozofi cké fakultě Masarykovy univerzity. Poukazuje na významný nárůst podílu praktické výuky ve vzdělávání adeptů učitelství a sdílí zkušenosti s podobou propedeutických předmětů, kurzů spojujících teoretickou a praktickou výuku a hlavně zkušenost s refl exí praxí, která je v rámci reformy nejvýznamnější změnou. Na praktických příkladech jsou představeny způsoby, jak praktikanti vnímají svou roli učitele, přístupy provázejících učitelů a samozřejmě také vlastní výuku.
Anglicky
The study tries to evaluate the curricular changes made to teaching practice courses in the Teacher Training in a History study program at the Faculty of Arts of Masaryk University in Brno. It points out a significant increase in the share of teaching practice in the curricula and presents the authors’ empirical views on the form of propedeutic courses, courses that join theory with practice, and courses in actual teaching practice, which represent the key feature of the reform. Practical examples are employed to illustrate how the trainees apprehend their teaching role, the aid of their supporting teachers, and their own practice.