ŠLAPÁK, Ivo, Milan URÍK, Dagmar HOŠNOVÁ, Vít KRUNTORÁD, Soňa ŠIKOLOVÁ a Michal BARTOŠ. Nedoslýchavost u dětí. Pediatrie pro Praxi. SOLEN s.r.o., 2022, roč. 23, č. 2, s. 285-289. ISSN 1213-0494.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Nedoslýchavost u dětí
Název česky Nedoslýchavost u dětí
Autoři ŠLAPÁK, Ivo, Milan URÍK, Dagmar HOŠNOVÁ, Vít KRUNTORÁD, Soňa ŠIKOLOVÁ a Michal BARTOŠ.
Vydání Pediatrie pro Praxi, SOLEN s.r.o. 2022, 1213-0494.
Další údaje
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Klíčová slova česky sluchové ústrojí, nedoslýchavost u dětí, skrínink sluchu, terapie
Klíčová slova anglicky auditory system, hearing loss in children, hearing screening, therapy
Změnil Změnila: Jana Puklová, učo 2472. Změněno: 14. 2. 2023 14:13.
Anotace
Nedoslýchavost různého stupně lze u dětí hodnotit z mnoha různých pohledů a rozdělení. U novorozenců a nejmenších dětí diagnostikujeme vrozené vady sluchu, při genetickém vyšetření lze mutací conexinu. U straších dětí pak převažují zánětlivé stavy a jejich komplikace. U nejstarších dětí jsou pak příčinou nedoslýchavosti nejčastěji chronické záněty, v menší míře pak úrazy a idiopatické důsledky poruchy sluchu. V přehledu jsou prezentovány jednotlivé formy nedoslýchavosti a mechanismus jejich vzniku. Vyšetřovací metoda poruchy sluchu jsou různé dle věkových kategorií a nutnosti spolupráce dítěte při vyšetřování. Možnosti terapie jsou uváděny u příslušného typu nedoslýchavosti a vhodnosti použité metody konzervativní i chirurgické. Stručné anatomické a fyziologické poznámky o stavbě a funkci sluchového ústrojí doplňují pochopení vzniku poruchy sluchu podle topografie a složitosti jednotlivých částí sluchového analyzátoru.
Anotace česky
edoslýchavost různého stupně lze u dětí hodnotit z mnoha různých pohledů a rozdělení. U novorozenců a nejmenších dětí diagnostikujeme vrozené vady sluchu, při genetickém vyšetření lze mutací conexinu. U straších dětí pak převažují zánětlivé stavy a jejich komplikace. U nejstarších dětí jsou pak příčinou nedoslýchavosti nejčastěji chronické záněty, v menší míře pak úrazy a idiopatické důsledky poruchy sluchu. V přehledu jsou prezentovány jednotlivé formy nedoslýchavosti a mechanismus jejich vzniku. Vyšetřovací metoda poruchy sluchu jsou různé dle věkových kategorií a nutnosti spolupráce dítěte při vyšetřování. Možnosti terapie jsou uváděny u příslušného typu nedoslýchavosti a vhodnosti použité metody konzervativní i chirurgické. Stručné anatomické a fyziologické poznámky o stavbě a funkci sluchového ústrojí doplňují pochopení vzniku poruchy sluchu podle topografie a složitosti jednotlivých částí sluchového analyzátoru.
Anotace anglicky
Hearing loss of varying degrees can be assessed in children from many different perspectives and divisions. In newborns and the amallest children, we diagnose congenital hearing defects, during a genetic examination a conexin mutation can be found. In older children, inflammatory conditions and their complications predominate. In the oldest children, the most common cause of hearing loss is chronic inflammation, to a lesser extent, injuries and idiopathic consequences of hearing impairment. The overview presents individual forms of hearing loss and the mechanism of their occurrence. Hearing impairment investigation methods are different according to age categories and the necessity of the childś cooperation during the investigation. Therapy options are listed for the respective type of hearing loss and the appropriateness of the conservative and surgical method used. Brief anatomical and physiological notes on the structure and function of the auditory system complement the understanding of the development of hearing impairment a ccording to the topography and complexity of the individual parts of the hearing analyzer.
VytisknoutZobrazeno: 7. 7. 2024 14:50