TABORSKY, Milos, Josef KAUTZNER, Marian FEDORCO, Karol CURILA, Hanka WUNSCHOVA, Jan PYSZKO, Miroslav NOVÁK, Milan KOZAK, Martin VALEK, Rostislav POLASEK, Patrik KEPRT, Milena KUBICKOVA, Jiri PLASEK, Vit GLOGER, Alan BULAVA, Vlastimil VANCURA, Tomas SKALA, Petr PARIZEK a Josef DANEK. 2021 ESC Guidelines on cardiac pacing and cardiac resynchronization therapy. Translation of the document prepared by the Czech Society of Cardiology. cor et Vasa. PRAGUE: CZECH SOC CARDIOLOGY & CZECH SOC CARDIOVASCULAR SURGERY, 2022, roč. 64, Suppl. 2, s. 7-86. ISSN 0010-8650. Dostupné z: https://dx.doi.org/10.33678/cor.2022.024.
Originální název 2021 ESC Guidelines on cardiac pacing and cardiac resynchronization therapy. Translation of the document prepared by the Czech Society of Cardiology
Název anglicky 2021 ESC Guidelines on cardiac pacing and cardiac resynchronization therapy. Translation of the document prepared by the Czech Society of Cardiology
Autoři TABORSKY, Milos (203 Česká republika, garant), Josef KAUTZNER (203 Česká republika), Marian FEDORCO (203 Česká republika), Karol CURILA (203 Česká republika), Hanka WUNSCHOVA (203 Česká republika), Jan PYSZKO (203 Česká republika), Miroslav NOVÁK (203 Česká republika, domácí), Milan KOZAK (203 Česká republika), Martin VALEK (203 Česká republika), Rostislav POLASEK (203 Česká republika), Patrik KEPRT (203 Česká republika), Milena KUBICKOVA (203 Česká republika), Jiri PLASEK (203 Česká republika), Vit GLOGER (203 Česká republika), Alan BULAVA (203 Česká republika), Vlastimil VANCURA (203 Česká republika), Tomas SKALA (203 Česká republika), Petr PARIZEK (203 Česká republika) a Josef DANEK (203 Česká republika).
Vydání cor et Vasa, PRAGUE, CZECH SOC CARDIOLOGY & CZECH SOC CARDIOVASCULAR SURGERY, 2022, 0010-8650.
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 30201 Cardiac and Cardiovascular systems
Stát vydavatele Česká republika
WWW URL
Impakt faktor Impact factor: 0.200
Kód RIV RIV/00216224:14110/22:00128740
Organizační jednotka Lékařská fakulta
Doi http://dx.doi.org/10.33678/cor.2022.024
UT WoS 000823189400001
Klíčová slova anglicky alternate site pacing; atrial fibrillation; bradycardia; cardiac pacing; cardiac resynchronization therapy; complications; conduction system pacing; guidelines; heart failure; pacemaker; pacing indications; pacing in TAVI; syncope; temporary pacing
Štítky 14110115, rivok
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: Mgr. Tereza Miškechová, učo 341652. Změněno: 28. 2. 2023 10:30.
Kapitola je detailním překladem aktuálně publikovaných doporučení Evropské kardiologické společnosti pro trvalou kardiostimulaci a srdeční resynchronizační terapii z roku 2021. Přináší modifi kovanou klasifi kaci bradyarytmií s indikací kardiostimulace, klade důraz na precizní diagnostiku ve vztahu k symptomatologii pacienta. Kromě klasických technik se nově objevuje problematika stimulace z oblasti převodního systému srdečního, která může být jistou alternativou srdeční resynchronizační terapie. Zcela nová je také problematika stimulace u pacientů, kteří podstupují katetrizační náhradu aortální chlopně. Indikace jsou precizovány, preventivní kardiostimulace u pacientů s raménkovou blokádou před výkonem není dnes již indikována. Je probrána bezelektrodová stimulace s realistickým pohledem na indikace. Přínosem pro klinickou praxi je oddíl věnující se indikacím stimulace ve specifi ckých klinických scénářích – vrozené srdeční vady, gravidita, pooperační bradykardie aj.
Anotace anglicky
The chapter is a detailed translation of the updated, 2021 European Society of Cardiology guidelines on cardiac pacing and cardiac resynchronization therapy. It presents a modified classification of bradyarrhythmias considered for cardiac pacing and highlights the importance of precision diagnosis based on the patient's symptomatology. In addition to conventional techniques, the updated version includes, as a novelty, the issue of conduction system pacing as an alternative to cardiac resynchronization therapy. A completely new subsection covers the topic of pacing in patients undergoing transcatheter aortic valve implantation. The indications are clearly specified, with preventive pacing in patients developing bundle branch block no longer recommended. Yet another new concept incorporated into the update is leadless pacing in the "real-world" setting. A section that clinicians will find most useful examines indications for pacing in specific clinical scenarios such as congenital heart disease, pregnancy, postoperative bradycardias, and so on. © 2022 European Society of Cardiology. All rights reserved. Published by the Czech Society of Cardiology.
VytisknoutZobrazeno: 25. 5. 2024 06:01