JAGOŠOVÁ, Lucie a Pavol TIŠLIAR. Slované: život a smrt v raném středověku (materiály a statě). Bratislava: Muzeológia a kultúrne dedičstvo, 2023, s. 1-215. ISBN 978-80-89881-27-7.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Slované: život a smrt v raném středověku (materiály a statě)
Název česky Slované: život a smrt v raném středověku (materiály a statě)
Název anglicky Slavs: life and death in the early Middle Ages (materials and essays)
Autoři JAGOŠOVÁ, Lucie a Pavol TIŠLIAR.
Vydání Bratislava, od s. 1-215, 2023.
Nakladatel Muzeológia a kultúrne dedičstvo
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Editorství tematického sborníku, editorství monotematického čísla odborného časopisu
Obor 60500 6.5 Other Humanities and the Arts
Stát vydavatele Slovensko
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW URL
Organizační jednotka Filozofická fakulta
ISBN 978-80-89881-27-7
Klíčová slova česky Slované; raný středověk; materiální kultura; duchovní kultura; pohřební ritus; didaktická znalost obsahu; putovní výstava
Klíčová slova anglicky Slavs; early Middle Ages; material culture; spiritual culture; funeral rhythm; didactic content knowledge; travelling exhibition
Změnil Změnila: Mgr. Lucie Jagošová, DiS., PhD., učo 56041. Změněno: 27. 5. 2023 00:18.
Anotace
Obsahově lze editovanou knihu chronologicky rozdělit do tří navazujících období, a to období časných Slovanů, charakteristické zejména příchodem slovanských kmenů do střední Evropy, předvelkomoravské a velkomoravské období, v nichž byl kladen důraz především na sídla, materiální a duchovní kulturu, ale také na každodenní život a pohřební ritus. Publikace cílí především na uživatele stejnojmenné putovní výstavy, jimiž jsou primárně žáci a pedagogové základních a středních škol. Tomu byl přizpůsoben způsob, šíře a hloubka zpracování informací. Autory výstavního projektu i jednotlivých textů v publikaci jsou studenti magisterského stupně muzeologie, před nimiž stál úkol probádat a rozpracovat zvolenou problematiku, stojící zejména na moderním archeologickém výzkumu a jeho výsledcích, a v přijatelné podobě ji zprostředkovat laické „náctileté“ veřejnosti. Právě z tohoto důvodu i tato editovaná publikace obsahuje především přehledové zpracování jednotlivých vybraných témat, jejichž cílem nebylo přinést vyčerpávající archeologické poznatky, ale spíše identifikovat a pojmenovat ústřední témata a problémy. Autoři vycházeli především z dostupných archeologických publikací, zaměřených na slovanské osídlení a vývoj hlavně na území České republiky a Slovenska. Opírali se výrazně také o výsledky archeologické dokumentace Ústavu archeologie a muzeologie, zejména o výzkumy realizované ústavem na Pohansku u Břeclavi.
Anotace anglicky
In terms of content, the edited book can be chronologically divided into three periods, namely the Early Slavic period, characterised mainly by the arrival of Slavic tribes in Central Europe, the Pre-Great Moravian and Great Moravian periods, in which the emphasis was placed primarily on settlements, material and spiritual culture, but also on everyday life and funerary rhythms. The publication is aimed primarily at the users of the travelling exhibition of the same name, who are mainly primary and secondary school pupils and their teachers. The manner, breadth and depth of information have been adapted to this. The authors of the exhibition project and the individual texts in the publication are students of the master's degree in museology, who had the task of researching and elaborating on the chosen issue, based mainly on modern archaeological research and its results, and presenting it in an acceptable form to the "teenage" public. It is for this reason that this edited publication contains mainly an overview of the selected topics, the aim of which was not to provide exhaustive archaeological knowledge, but rather to identify and name the central themes and problems. The authors have drawn primarily on available archaeological publications, focusing on Slavic settlement and development mainly in the Czech Republic and Slovakia. They also relied heavily on the results of the archaeological documentation of the Department of Archaeology and Museology, especially on the excavations carried out by the department in Pohansko near Břeclav.
Návaznosti
MUNI/A/1329/2022, interní kód MUNázev: Muzejní prezentace II – moderní přístupy a trendy v muzejní prezentaci
Investor: Masarykova univerzita, Muzejní prezentace II – moderní přístupy a trendy v muzejní prezentaci
VytisknoutZobrazeno: 31. 5. 2024 12:11