JONÁŠOVÁ, Klára, Petr DOLEŽAL, Michal ČEVELÍČEK a Tomáš ŘIHÁČEK. Co říkají terapeuti a klienti o práci se zpětnou vazbou? In 34. česko-slovenská psychoterapeutická konference. 2023.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Co říkají terapeuti a klienti o práci se zpětnou vazbou?
Název anglicky What do therapists and clients say about working with feedback?
Autoři JONÁŠOVÁ, Klára, Petr DOLEŽAL, Michal ČEVELÍČEK a Tomáš ŘIHÁČEK.
Vydání 34. česko-slovenská psychoterapeutická konference, 2023.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Prezentace na konferencích
Obor 50100 5.1 Psychology and cognitive sciences
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Organizační jednotka Fakulta sociálních studií
Klíčová slova česky psychoterapie; rutinní měření výsledku; zkušenost psychoterapeutů
Klíčová slova anglicky psychoterapy; routine outcome monitoring; psychotherapist experience
Změnil Změnil: prof. Mgr. Tomáš Řiháček, Ph.D., učo 21252. Změněno: 13. 11. 2023 09:53.
Anotace
Systematické monitorování v psychoterapii má potenciál zvýšit efektivitu terapie. Klíčovou roli zde však hraje především osoba terapeuta, jeho postoj k monitorování a dovedné zacházení se zpětnou vazbou. Abychom zjistili, jaké mají psychoterapeuti zkušenosti s používáním monitorovacích nástrojů, provedli jsme metaanalýzu 45 kvalitativních studií zaměřených na toto téma. Jejím výsledkem je popis řady způsobů, jimiž terapeuti integrují používání monitorovacích nástrojů do své práce s klienty. Tyto způsoby lze rozdělit do šesti oblastí: (1) získávání klinicky relevantních informací, (2) přizpůsobování terapie, (3) zprostředkování/usnadnění komunikace, (4) zlepšování terapeutického vztahu, (5) podpora změny u klienta a (6) personalizované používání rutinního monitorování. Výsledky ukazují, že systematické monitorování slouží nejen k získávání informací o aktuálním stavu klientů a změn u klientů, ale také jako komunikační prostředek, který usnadňuje konverzaci o náročných tématech. Ukazují také, že systematické monitorování také podporuje transparentnost v terapeutickém vztahu a angažovanost klienta v terapii.
Anotace anglicky
Systematic monitoring in psychotherapy has the potential to increase the effectiveness of therapy. However, the therapist's personality, attitude to monitoring and skilfulness in working with feedback play a key role. To find out what experiences psychotherapists have with the use of monitoring tools, we conducted a meta-analysis of 45 qualitative studies on this topic. It resulted in a description of a number of ways in which therapists integrate the use of monitoring tools into their work with clients. These can be categorized into six areas: (1) obtaining clinically relevant information, (2) tailoring therapy, (3) mediating/facilitating communication, (4) improving the therapeutic relationship, (5) promoting client change, and (6) personalized use of routine monitoring. The results indicate that systematic monitoring serves not only to gain information about clients' current status and client change, but also as a communication tool that facilitates conversation about challenging topics. They also show that systematic monitoring promotes transparency in the therapeutic relationship and client engagement in therapy.
Návaznosti
MUNI/A/1446/2022, interní kód MUNázev: Výzkum psychoterapie: Systematické přehledové studie
Investor: Masarykova univerzita, Výzkum psychoterapie: Systematické přehledové studie
TL03000049, projekt VaVNázev: Deep learning v psychoterapii: Strojová analýza nahrávek terapeutických sezení (Akronym: DeePsy)
Investor: Technologická agentura ČR, Deep learning v psychoterapii: Strojová analýza nahrávek terapeutických sezení
VytisknoutZobrazeno: 27. 7. 2024 13:55