SOBEK, Tomáš. Utilitaristická teorie lidských práv jako explanační projekt. Pravník. Czechia: Academy of Sciences of the Czech Republic, Institute of State and Law, 2023, roč. 162, č. 11, s. 1035-1046. ISSN 0231-6625.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Utilitaristická teorie lidských práv jako explanační projekt
Název česky Utilitaristická teorie lidských práv jako explanační projekt
Název anglicky Utilitarian Theory of Human Rights as an Explanatory Project
Autoři SOBEK, Tomáš (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání Pravník, Czechia, Academy of Sciences of the Czech Republic, Institute of State and Law, 2023, 0231-6625.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 50501 Law
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW Open access článku
Kód RIV RIV/00216224:14220/23:00134365
Organizační jednotka Právnická fakulta
Klíčová slova česky utilitarismus; lidská práva; justifikační projekt; explanační projekt
Klíčová slova anglicky utilitarianism; human rights; justificatory project; explanatory project
Štítky rivok, teorie práva
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: Mgr. Petra Georgala, učo 32967. Změněno: 14. 3. 2024 15:00.
Anotace
: Nová kniha Martina Haply je systematicky zpracovaná monografie o vztahu utilitarismu a lidských práv. Autor deklaruje, že těžištěm této práce je justifikační projekt. To znamená, že lidská práva jsou morálně správná, protože jsou utilitaristicky dobrá. Ve své reakci se pokusím ukázat, že těžiště Haplovy práce ve skutečnosti spočívá v jiném projektu, který má spíše explanační povahu. Zformuluji elementární rekonstrukci onoho projektu pomocí tří tezí: 1) Teze slaměného panáka: Kritika, že utilitaristické závěry jsou v rozporu s morálními intuicemi, respektive lidskými právy, je založená na chybném předpokladu, že utilitarismus ignoruje morálně významné fakty, zejména o lidské přirozenosti. 2) Teze překladu: Kritika, že utilitarismus ignoruje morálně významné hodnoty, přehlíží skutečnost, že utilitarismus tyto hodnoty reflektuje v rovině empirických faktů. 3) Teze empirického vysvětlení: Utilitarismus se snaží minimalizovat normativní či hodnotovou ideologii a naopak maximalizovat práci s empirickými fakty. Tato analýza faktů, když se provede správně, může nakonec vysvětlit i to, proč vlastně preferujeme určitou ideologii.
Anotace anglicky
Martin Hapla’s new book is a systematic monograph on the relationship between utilitarianism and human rights. The author declares that the focus of this work is a justificatory project. That is, human rights are morally right because they are utilitarian good. In my response, I will try to show that the crux of Hapla’s work actually lies in a different project, which is more explanatory in nature. I will formulate an elementary reconstruction of that project by means of three theses: 1) The straw man thesis: The criticism that utilitarian conclusions contradict moral intuitions, or human rights, is based on the false premise that utilitarianism ignores morally relevant facts, especially about human nature. 2) The translation thesis: The criticism that utilitarianism ignores morally significant values overlooks the point that utilitarianism reflects these values in terms of empirical facts. 3) The empirical explanation thesis: Utilitarianism seeks to minimize normative or value ideology and maximize working with empirical facts. This analysis of the facts, when done correctly, can ultimately explain why we prefer a particular ideology.
Návaznosti
GA23-06790S, projekt VaVNázev: Lidská práva a welfarismus
Investor: Grantová agentura ČR, Lidská práva a welfarismus
VytisknoutZobrazeno: 15. 10. 2024 03:13