FÓNADOVÁ, Laura a Tomáš KATRŇÁK. Postoje obecné populace České republiky k Romům. Praha: RILSA, Výzkumný ústav práce a sociálních věcí, v. v. i., 2023, 28 s.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Postoje obecné populace České republiky k Romům
Název anglicky Attitudes of the general population of the Czech Republic towards Roma
Autoři FÓNADOVÁ, Laura a Tomáš KATRŇÁK.
Vydání Praha, 28 s. 2023.
Nakladatel RILSA, Výzkumný ústav práce a sociálních věcí, v. v. i.
Další údaje
Typ výsledku Výzkumná zpráva
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Klíčová slova česky postoje; mezietnické kontakty; sociální distance; Romové
Klíčová slova anglicky attitudes; inter-ethnic contacts; social distance; Roma people
Změnil Změnila: Mgr. Laura Fónadová, Ph.D., učo 29757. Změněno: 19. 3. 2024 10:39.
Anotace
Text představuje kvantitativní šetření zaměřené na vztah mezi postoji obecné populace k Romům a kontakty s nimi. Analyzujeme data získaná v roce 2021 prostřednictvím omnibusového šetření (na základě kvótního výběru) na vzorku 1 000 respondentů obecné populace starších 18 let. Cílem bylo ověřit, zda postoje neromské populace k romským osobám mohou souviset s jejich kontakty s romskými osobami. V případě kontaktů jsme se ptali na jejich skladbu (různorodost), přičemž jde o deklarování kontaktů s romskými osobami v šesti oblastech sociálního života. V případě distance šlo obdobně o deklarovanou sociální distanci (přijatelnou vzdálenost) v těchto oblastech. U obou otázek (kontakty a sociální vzdálenost) jsme sledovali také rozdíly podle sociodemografických charakteristik respondentů. Výsledky ukázaly, že různorodost mezietnických kontaktů souvisí se vstřícnějšími postoji. V případě některých sociodemografických znaků však kontakty nejsou nutně určujícím faktorem. Pokud jde o osoby s vyšším vzděláním, ti mají méně kontaktů, přesto jsou tolerantnější. Ačkoli výsledky naznačují celkovou souvislost mezi kontakty a vstřícnějšími postoji, neumožňují vyslovit jednoznačný závěr ve smyslu potvrzení tzv. kontaktní teorie, podle které meziskupinové kontakty snižují negativní postoje, neboť z dat nelze určit směr této souvislosti.
Anotace anglicky
The text presents a quantitative investigation that focused on the relationship between the attitudes of the general population of the Czech Republic towards the Roma population and the extent of contact with this group. We analysed data gathered in 2021 via an omnibus survey (based on quota sampling) involving 1,000 respondents from the general population aged 18 years and over. The aim was to verify whether the attitudes of the non-Roma population towards Roma people are related to the extent of their contact with the Roma population, with respect to which we asked about the composition (diversity) thereof in terms of six areas of social life. In the case of distance, this factor was declared to comprise social distance (acceptable distance) with respect to these areas. Concerning both questions (on contact and social distance), we also observed the differences according to the sociodemographic characteristics of the respondents. The results revealed that the diversity of inter-ethnic contact is, to a great extent, related to accommodating attitudes. However, in the case of some of the sociodemographic characteristics considered, contact is not necessarily a determining factor. Although people with higher education levels were found to have fewer contacts with Roma people, their attitudes were observed to be more tolerant towards this group of the population. The results indicated an overall connection between contact and more accommodating attitudes; however, they did not allow for a definitive conclusion in the sense of confirming the so-called contact theory, according to which intergroup contact acts to reduce negative attitudes, i.e. no such trend was indicated by the data.
VytisknoutZobrazeno: 24. 5. 2024 00:48