VESELSKÁ, Renata, Radim BĚLOHRAD, Jan ŠEREK, Jan ŠIRŮČEK a Josef KUŘE. INSURE: Průvodce vědeckou integritou. 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita, 2023, 1 s. ISBN 978-80-280-0274-9.
Originální název INSURE: Průvodce vědeckou integritou
Název anglicky INSURE: A guidebook to scientific integrity
Autoři VESELSKÁ, Renata (203 Česká republika, garant, domácí), Radim BĚLOHRAD (203 Česká republika, domácí), Jan ŠEREK (203 Česká republika, domácí), Jan ŠIRŮČEK (203 Česká republika, domácí) a Josef KUŘE (203 Česká republika, domácí).
Vydání 1. vyd. Brno, 1 s. 2023.
Nakladatel Masarykova univerzita
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Učebnice
Obor 60302 Ethics
Stát vydavatele Česká republika
WWW online publikace + verze ePub a pdf ke stažení
Kód RIV RIV/00216224:14810/23:00134587
Organizační jednotka Rektorát
ISBN 978-80-280-0274-9
ISSN 1802-128X
Klíčová slova česky vědecká integrita; pochybení ve vědě; podvody ve vědě; střet zájmů; publikační etika; etika výzkumu
Klíčová slova anglicky scientific integrity; scientific misconduct; scientific fraud; conflict of interests; publication ethics; research ethics
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: prof. RNDr. Renata Veselská, Ph.D., M.Sc., učo 1260. Změněno: 25. 3. 2024 00:05.
Publikace představuje stručný úvod do problematiky mravní integrity ve vědě. Jednotlivé kapitoly se věnují hlavním rizikům porušení mravní integrity ve vědecké práci, konkrétně při plánování a realizaci výzkumu, vyhodnocování a publikování výsledků nebo oponentních a recenzních aktivitách. Dále popisují problematiku střetu zájmů, podvody ve vědě a praxi v oblasti etiky výzkumu. Součástí jednotlivých témat jsou i modelové případy porušení vědecké integrity.
Anotace anglicky
This publication represents a brief introduction to the topic of moral integrity in science. The chapters describe the main risks of violating moral integrity in scientific work, namely in the stages of research planning and realization, result analysis, scientific publishing, and peer review. Furthermore, the issues of conflict of interest, scientific misconduct, and research ethics practice are described. Model cases of scientific integrity breach are also included in the individual topics.
Návaznosti
TL03000215, projekt VaVNázev: Interdisciplinární podpora etiky výzkumu (Akronym: INSURE)
Investor: Technologická agentura ČR, Interdisciplinární podpora etiky výzkumu
VytisknoutZobrazeno: 19. 5. 2024 07:17