D 2024

Academic Business Co-Operation – Cases Of Czechia And Taiwan

MINISTR, Jan a Tomáš PITNER

Základní údaje

Originální název

Academic Business Co-Operation – Cases Of Czechia And Taiwan

Autoři

MINISTR, Jan a Tomáš PITNER

Vydání

1. vyd. Linz, IDIMT-2024 Changes to ICT, Management, and Business Processes through AI, s. 379-386, 2024

Nakladatel

Prague University of Economics

Další údaje

Jazyk

angličtina

Typ výsledku

Stať ve sborníku

Obor

10200 1.2 Computer and information sciences

Stát vydavatele

Rakousko

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Forma vydání

tištěná verze "print"

Odkazy

Organizační jednotka

Fakulta informatiky

ISBN

978-3-99151-527-2

Klíčová slova anglicky

cooperation between academic environment and business; contractual research; new trends in research in business; government role

Příznaky

Mezinárodní význam, Recenzováno
Změněno: 5. 9. 2024 11:52, prof. RNDr. Tomáš Pitner, Ph.D.

Anotace

V originále

This paper explores the cooperation between academic environments and businesses in Czechia and Taiwan, focusing on their economic structures and the role of universities. Both countries have export-oriented economies, with Czechia specializing in machinery and automotive products and Taiwan in integrated circuits and technology. They are deeply integrated into global supply chains and prioritize developing a skilled workforce. SMEs are vital to both economies, contributing significantly to employment and GDP. The paper highlights the importance of government facilitation and university-industry collaborations in driving innovation and economic growth, drawing lessons from Taiwan's experience to inspire similar advancements in Czechia. Key strategies include the development of science parks, fostering an entrepreneurial culture, and the establishment of germination centers to support early-stage innovation as well as fostering world-class universities, knowledge transfer, licensing and contractual research.

Česky

Tento příspěvek zkoumá spolupráci mezi akademickým prostředím a podniky v Česku a na Tchaj-wanu se zaměřením na jejich ekonomické struktury a roli univerzit. Obě země mají exportně orientované ekonomiky, přičemž Česko se specializuje na strojírenské a automobilové produkty a Tchaj-wan na integrované obvody a technologie. Jsou hluboce integrováni do globálních dodavatelských řetězců a upřednostňují rozvoj kvalifikované pracovní síly. Malé a střední podniky jsou životně důležité pro obě ekonomiky a významně přispívají k zaměstnanosti a HDP. Příspěvek zdůrazňuje význam vládní podpory a spolupráce mezi univerzitami a průmyslem při podpoře inovací a hospodářského růstu a čerpá poučení ze zkušeností Tchaj-wanu, aby inspiroval k podobným pokrokům v Česku. Mezi klíčové strategie patří rozvoj vědeckých parků, podpora podnikatelské kultury a zřízení zárodečných center na podporu inovací v rané fázi, jakož i na podporu univerzit světové úrovně, předávání znalostí, udělování licencí a smluvní výzkum.