a 2024

Zmeny elektrickej aktivity podmienené neurodegeneráciou

LIŠČÁKOVÁ, Barbora; Andrijana ANGELOVSKI; Olga ŠVECOVÁ; Hana HŘÍBKOVÁ; Jiří SEDMÍK et al.

Základní údaje

Originální název

Zmeny elektrickej aktivity podmienené neurodegeneráciou

Název anglicky

Changes in the electrical activity caused by neurodegeneration

Vydání

67. Studentská vědecká konference LF MU, 2024

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Konferenční abstrakt

Obor

30103 Neurosciences

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Označené pro přenos do RIV

Ano

Kód RIV

RIV/00216224:14110/24:00138676

Organizační jednotka

Lékařská fakulta

Klíčová slova česky

cerebrální organoidy; Alzheimerova choroba; epilepsie

Klíčová slova anglicky

cerebral organoids; Alzheimer disease; epilepsy
Změněno: 18. 3. 2025 08:50, doc. MUDr. Markéta Bébarová, Ph.D.

Anotace

V originále

Zvýšená aktivita v doterajších pozorovaniach poukazuje na spojitosť medzi výskytom AD a zvýšením elektrickej aktivity v neurálnom tkanive a to hlavne v celkovej aktivite organoidov v rámci počtu aktívnych elektród. AD tkanivo má tendenciu udržiavať dlhšie trvanie burstov s vyšším obsahov hrotových potenciáloch v nich.

Anglicky

Higher number of active electrodes, longer burst duration, and higher number of spikes in burst have been detected in Ad vs. WT organoids. The increased electrical activity observed in AD organoids suggested a relationship between AD and hyperexcitability.

Návaznosti

GA24-12028S, projekt VaV
Název: Atlas Alzheimerovy choroby: Mapování vývoje demence u cerebrálních organoidů pomocí single-cell transkriptomiky
Investor: Grantová agentura ČR, Atlas Alzheimerovy choroby: Mapování vývoje demence u cerebrálních organoidů pomocí single-cell transkriptomiky
LX22NPO5107, projekt VaV
Název: Národní ústav pro neurologický výzkum
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Národní ústav pro neurologický výzkum, 5.1 EXCELES
MUNI/A/1547/2023, interní kód MU
Název: Analýza (dys)funkce: od molekul k živému organismu
Investor: Masarykova univerzita, Analýza (dys)funkce: od molekul k živému organismu
NU22-04-00366, projekt VaV
Název: Role neurodegenerace v patogenezi, manifestaci a prognóze MTLE/HS - in vivo, ex vivo a in vitro perspektiva
Investor: Ministerstvo zdravotnictví ČR, Role neurodegenerace v patogenezi, manifestaci a prognóze MTLE/HS - in vivo, ex vivo a in vitro perspektiva, Podprogram 1 - standardní