ČERMÁK, Ivo a Michal MIOVSKÝ. Je pro nás etický diskurz ve výzkumu jen prázdným pojmem? In Sborník z konference Kvalitativní výzkum ve vědách o člověku na prahu třetího tisíciletí. Brno: PsU AV ČR, Nakladatelství Albert, 2000.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Je pro nás etický diskurz ve výzkumu jen prázdným pojmem?
Název anglicky Is the ethic discourse in the research only an empty word?
Autoři ČERMÁK, Ivo a Michal MIOVSKÝ.
Vydání Brno, Sborník z konference Kvalitativní výzkum ve vědách o člověku na prahu třetího tisíciletí. 2000.
Nakladatel PsU AV ČR, Nakladatelství Albert
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor 50100 5.1 Psychology and cognitive sciences
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Organizační jednotka Fakulta sociálních studií
Klíčová slova anglicky Ethic discourse; researcher-participant relationship; the responsible of researcher; dialog; political and economic context of scientific research.
Štítky dialog, Ethic discourse, researcher-participant relationship, the responsible of researcher
Změnil Změnil: doc. PhDr. Petr Květon, Ph.D., učo 8622. Změněno: 22. 2. 2001 15:26.
Anotace
Autoři v příspěvku upozorňují na stále přehlížené téma etického diskurzu nejen ve výzkumu užívajícím kvalitativní metody, ale výzkumu v humanitních vědách obecně. Na příkladu role participanta ve výzkumu a vztahu výzkumníka k participantovi demonstrují složitost a citlivost jejich vzájemného vztahu, který bývá zanedbáván nejen při výuce metodologie, ale především pak ve výzkumné praxi. Autoři tak upozorňují na doposud málo diskutovaný problém zodpovědnosti výzkumníka ve vztahu k donátorovi výzkumu, k osobám které se výzkumu účastní, ve vztahu k výsledkům, které výzkumník produkuje a lidské komunitě obecně. Podceňování nastolených otázek v praxi může vést ke konfrontaci s takovými komplikovanými jevy jako je politizování vědeckého výzkumu, politicko-ekonomické tlaky na zaměření výzkumu a podobu výzkumných otázek, na volbu metod a způsoby prezentování výsledků vědecké práce.
Anotace anglicky
The authors deal with ethic problems in qualitative research. They argue that ethic dimension in research in the field of human sciences is constantly marginalized. The problem is demonstrated on the examples of relationship between researcher and his participant, between researcher and donators, and as well as between researcher and society. The argumentation is focused on responsibility of researchers. The results of underestimation of ethic issues in research could lead to politicalization of scientific research, to political and economic influence on research orientation, to the way how the research question is raised, to choice of research methods, etc.
Návaznosti
AV0Z7025918, záměrNázev: Základní výzkum v oblasti psychologie na mezioborovém základě, zejména v psychologii osobnosti, obecné psychologii a psychologii zdraví
VytisknoutZobrazeno: 19. 1. 2022 08:22