MCCASKEY HADAŠOVÁ, Eva. Vliv metamfetaminu na aktivitu CYP2D1 na modelu perfundovaných jater u samců potkana Wistar albino. In HADAŠOVÁ, Eva a Pavlína ZHARFBINOVÁ. 45. Studentská vědecká konference Lékařské fakulty MU. Sborník abstrakt. Brno: Lékařská fakulta MU v Brně, 2001, s. 24.
Originální název Vliv metamfetaminu na aktivitu CYP2D1 na modelu perfundovaných jater u samců potkana Wistar albino
Název anglicky The influence of methamphetamine on the CYP2D1 activity in the isolated perfused tiver from Wistar albino male rats
Autoři MCCASKEY HADAŠOVÁ, Eva (203 Česká republika, garant).
Vydání Brno, 45. Studentská vědecká konference Lékařské fakulty MU. Sborník abstrakt. s. 24-24, 2001.
Nakladatel Lékařská fakulta MU v Brně
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor 30104 Pharmacology and pharmacy
Stát vydavatele Česká republika
Kód RIV RIV/00216224:14110/01:00004905
Organizační jednotka Lékařská fakulta
Klíčová slova anglicky methamphetamine;cytochrome P450 2D; liver; rat;
Štítky cytochrome P450 2D, Liver, methamphetamine, rat
Změnil Změnila: prof. MUDr. Eva McCaskey Hadašová, CSc., učo 709. Změněno: 2. 6. 2008 11:33.
V literatuře je málo údajů o vlivu metamfetaminu (MET) na aktivitu jaterních enzymů. S použitím metody izolovaných perfundovaných jater potkana bylo zjištěno, že 10-denní aplikace MET signifikantně zvyšuje aktivitu CYP 2D1. Přímý vliv na aktivitu enzymu po aplikaci MET do perfuzního roztoku prokázán nebyl.
Anotace anglicky
The influence of methamphetamine (MET)on the activity of CYP 2D1 was studied in the isolated perfused rat liver. MET significantly increased the activity of the CYP isozyme after 10 days of premedication probably by the indirect mechanism, because it did not influence its activity when administered directly into the perfusion solution.
VytisknoutZobrazeno: 22. 8. 2024 09:22