ŽÁKOVSKÁ, Alena, Marie MEJZLÍKOVÁ, Hana MARTINÍKOVÁ, Petra NEJEDLÁ, Alena HOLÍKOVÁ a Lenka JUSTINOVÁ. 5-year study of the presence of Borrelia burgdorferi in Ixodes ricinus ticks in the town-park locality Brno, Czech republic using DMF, PCR, and RFLP methods. In 4th international conference on ticks and tick-borne pathogens. Banff Alberta, Canada: University of Alberta, Conference Grant Department of Biological Sciences Faculty of Science, 2002, s. 37. 4th international conference on ticks and tick-bor.
Originální název 5-year study of the presence of Borrelia burgdorferi in Ixodes ricinus ticks in the town-park locality Brno, Czech republic using DMF, PCR, and RFLP methods
Autoři ŽÁKOVSKÁ, Alena (203 Česká republika, garant), Marie MEJZLÍKOVÁ (203 Česká republika), Hana MARTINÍKOVÁ (203 Česká republika), Petra NEJEDLÁ (203 Česká republika), Alena HOLÍKOVÁ (203 Česká republika) a Lenka JUSTINOVÁ (203 Česká republika).
Vydání Banff Alberta, Canada, 4th international conference on ticks and tick-borne pathogens, s. 37-37, 4th international conference on ticks and tick-bor, 2002.
Nakladatel University of Alberta, Conference Grant Department of Biological Sciences Faculty of Science
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor 30102 Immunology
Stát vydavatele Kanada
Kód RIV RIV/00216224:14310/02:00006532
Organizační jednotka Přírodovědecká fakulta
Klíčová slova anglicky Borrelia burgdorferi s.l.; Ixodes ricinus; DFM; PCR; PCR-RFLP; SDS - gradient PAGE
Štítky Borrelia burgdorferi s.l., DFM, Ixodes ricinus, PCR, PCR-RFLP, SDS - gradient PAGE
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnila: doc. RNDr. Alena Žákovská, Ph.D., učo 417. Změněno: 22. 1. 2007 23:01.
Návaznosti
MSM 143100010, záměrNázev: Časoprostorová dynamika biodiverzity v ekosystémech střední Evropy.
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Časoprostorová dynamika biodiverzity v ekosystémech střední Evropy
VytisknoutZobrazeno: 30. 5. 2024 16:49