J 2002

Originální název

Highly sensitive detection of cocaine using a piezoelectric immunosensor

Autoři

HALÁMEK, Jan (203 Česká republika), Alexander MAKOWER (276 Německo), Petr SKLÁDAL (203 Česká republika, garant) a Frieder W. SCHELLER (276 Německo)

Vydání

Biosensors & Bioelectronics, Oxford, Elsevier Advanced Technology, 2002, 0956-5663

Jazyk

angličtina

Typ výsledku

Článek v odborném periodiku

Obor

10600 1.6 Biological sciences

Stát vydavatele

Velká Británie a Severní Irsko

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Impakt faktor

Impact factor: 2.445

Kód RIV

RIV/00216224:14310/02:00007180

Organizační jednotka

Přírodovědecká fakulta

UT WoS

000178791900017

Klíčová slova anglicky

Cocaine;BZE-DADOO;TNTU

Štítky

Změněno: 9. 1. 2003 14:05, prof. RNDr. Petr Skládal, CSc.

V originále

This paper describes the development of a highly sensitive competitive immunoassay with the piezoelectric sensor. The immobilized derivative of cocaine was benzoylecgonine-1,8-diamino-3,4-dioxaoctane (BZE-DADOO). For the immobilization of BZE-DADOO, the conjugate BZE-DADOO with 11-mercaptomonoundecanoic acid (MUA) was synthesized via 2-(5-norbornen-2,3-dicarboximide)-1,1,3,3-tetramethyluronium-tetrafluoroborate (TNTU), followed by the creation of the conjugate monolayer on the piezosensor electrodes. For the optimization of the competitive assay we used electrodes with rough or smooth gold areas and for the interaction with immobilized antigen different anti-cocaine sheep polyclonal (pAb, either whole IgG or Fab fragment) and mouse monoclonal (mAb, whole IgG) antibodies. The assay of cocaine developed achieved a detection limit (LOD) of 100 pmol/l (34 ng/l) using the sheep antibody (IgG) and piezoelectric sensors with a smooth gold surface. The total time of one analysis was 15 min and the measuring area of the sensor could be used more than 40 times without losing its sensitivity.

Návaznosti

OC 518.30, projekt VaV
Název: Sledování interakcí biomakromolekul s biovrstvami v různých konformačních stavech pomocí piezoelektrických biosensorů
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Sledování interakcí biomakromolekul s biovrstvami v různých konformačních stavech pomocí piezoelektrických biosensorů