ONDRAČKOVÁ, Markéta, Iveta MATĚJUSOVÁ, Andrea ŠIMKOVÁ a Milan GELNAR. New reports of dactylogyridean species (Monogenea) for Central Europe. Helminthologia. Košice, Slovak Republic, 2004, roč. 41, č. 2, s. 1-7. ISSN 0440-6605.
Originální název New reports of dactylogyridean species (Monogenea) for Central Europe
Název česky Nové nálezy druhov Dactylogyridea (Monogenea) v strednej Európe
Autoři ONDRAČKOVÁ, Markéta (203 Česká republika, garant), Iveta MATĚJUSOVÁ (203 Česká republika), Andrea ŠIMKOVÁ (203 Česká republika) a Milan GELNAR (203 Česká republika).
Vydání Helminthologia, Košice, Slovak Republic, 2004, 0440-6605.
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 10600 1.6 Biological sciences
Stát vydavatele Slovensko
Impakt faktor Impact factor: 0.365
Kód RIV RIV/00216224:14310/04:00010060
Organizační jednotka Přírodovědecká fakulta
UT WoS 000224391400006
Klíčová slova anglicky Dactylogyridea; fish parasites; Cyprinidae
Štítky Cyprinidae, Dactylogyridea, fish parasites
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnila: prof. RNDr. Andrea Vetešníková Šimková, PhD., učo 24570. Změněno: 8. 1. 2007 17:37.
Report of six dactylogyridean parasite species and five hosts for four Dactylogyrus species from the gills of cyprinid fish in Central Europe are decribed. Two species, D. alatus forma major and D. dulkeiti, have not previously been recorded in the Czech Republic; four species, D. inexpectatus, D. ramulosus, D. squameus and Thaparocleidus magnus were found as new records in Central Europe. New host records include Abramis ballerus for D. auriculatus, Aspius aspius for D. ramulosus, Rutilus pigus for D. rarissimus, Pseudorasbora parva and Leuciscus idus for D. vistulae.
Anotace česky
Popísaný je záznam o šiestich parazitických druhov patriacich do Dactylogyridea a piatich hostiteľoch pre štyri druhy rodu Dactylogyrus zo žiabier kaprovitých rýb zo Strednej Európy. Dva druhy, D. alatus forma major and D. dulkeiti, neboli doteraz zaznamenané v Českej Republike; štyri druhy, D. inexpectatus, D. ramulosus, D. squameus a Thaparocleidus magnus predstavujú nové nálezy pre Strednú Európu. Nové hostiteľské záznamy zahrňujú Abramis ballerus pre D. auriculatus, Aspius aspius pre D. ramulosus, Rutilus pigus pre D. rarissimus, Pseudorasbora parva a Leuciscus idus pre D. vistulae.
Návaznosti
GA524/02/0924, projekt VaVNázev: Diverzita parazitů ranných vývojových stádií ryb v podmínkách fragmentovaných habitatů
Investor: Grantová agentura ČR, Diverzita parazitů ranných vývojových stádií ryb v podmínkách fragmentovaných habitatů
MSM 143100010, záměrNázev: Časoprostorová dynamika biodiverzity v ekosystémech střední Evropy.
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Časoprostorová dynamika biodiverzity v ekosystémech střední Evropy
VytisknoutZobrazeno: 26. 4. 2024 14:39