KOLÁŘOVÁ, Ivana. Názory na neplnovýznamová slova v mluvnických pracích Františka Trávníčka a jejich srovnání s přístupy v lingvistických pracích vzniklých naMoravě v 60.-90. letech 20. století. In Studia Moravica I. Acta Universitatis Palackianae Olomucensis. Facultas Philosophica. 1. vyd. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2004, s. 63-69. ISBN 80-244-0845-7.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Názory na neplnovýznamová slova v mluvnických pracích Františka Trávníčka a jejich srovnání s přístupy v lingvistických pracích vzniklých naMoravě v 60.-90. letech 20. století.
Název česky Názory na neplnovýznamová slova v mluvnických pracích Františka Trávníčka a jejich srovnání s přístupy v lingvistických pracích vzniklých naMoravě v 60.-90. letech 20. století.
Název anglicky The Theory of Synsemantic Words in the grammars and studies of František Trávníček and their Comparison withe the theories of the"Moravian" Linguists in the Period 1960-1999
Autoři KOLÁŘOVÁ, Ivana (203 Česká republika, garant).
Vydání 1. vyd. Olomouc, Studia Moravica I. Acta Universitatis Palackianae Olomucensis. Facultas Philosophica. od s. 63-69, 7 s. 2004.
Nakladatel Univerzita Palackého v Olomouci
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor 60200 6.2 Languages and Literature
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Organizační jednotka Pedagogická fakulta
ISBN 80-244-0845-7
Klíčová slova anglicky synsemantic words - linguistics - grammar - interjection - particle - study - monograph - Czech language
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: PhDr. Ivana Kolářová, CSc., učo 44114. Změněno: 28. 5. 2009 10:14.
Anotace
Neplnovýznamovým slovním druhům je věnována pozornost v teoretických lingvistických pracích monografických i v časopiseckých studiích zaměřených jak na současnou češtinu, tak na vývoj českého jazyka a důležité místo zaujímají výklady o nich také v mluvnických pracích jazykovědců působících na Moravě. Trávníček hovoří o slovnědruhových přechodech v řadě kapitol v Neslovesných větách v češtině (1930) a v Mluvnici spisovné češtiny (1949). Bauer ukazuje přechod neplnovýznamových slovních druhů a citoslovcí ke spojkám, ale také vznik spojek z plnovýznamových slov nebo ze slovních spojení a útvarů větné povahy ve Vývoji českého souvětí (1960). Od 80. let 20. století se lingvisté věnují stále více částicím při sledování vyjadřování komunikačních funkcí výpovědí, částicím a spojkám při zkoumání konektorů v textu a jejich funkce (z lingvistů působících na Moravě připomínáme např. Grepla, Karlíka, M. Komárka, Nekulu, připomínáme též jména pražských lingvistek a lingvistů Daneše, Hoffmannová, O. Müllerová). Přesunu plnovýznamových slov do kategorie kontaktových a upozorňovacích částic, popř. i citoslovcí se věnují práce orientované na mluvené projevy, a to i na projevy nářeční (Šipková, Michálková, Chloupek aj.). Již u Trávníčka (1949) nezůstávají stranou ani předložky a vývoj výrazů předložkové povahy, na které se zaměřuje především M. Jelínek (1964).
Anotace anglicky
Synsemantic words are analysed in the books on linguistics, linguistic studies and articles on contemporary language and in the studies on language development, too. Some of them were written or published in Moravia. We are going to deal with grammar by František Trávníček Mluvnice spisovné češtiny 2. Skladba (published 1949), with the books and essays of M. Grepl, P. Karlík, M. Komárek, F. Kopečný, M. Nekula, S. Žaža (they deal with the Czech syntax). Then we are going to try to explain some theories of J. Chloupek, V. Michálková, M. Šipková, who have written o lot of articles and studies on the syntax of the Moravian dialects, and some theories of J. Bauer, an expert in the Czech language development. Those linguists worked almost in the Universities in Brno and in Olomouc.
VytisknoutZobrazeno: 19. 9. 2024 10:54