C 2004

Social Construction of Youth and Formation of Generational Awareness after Socialism

MARADA, Radim

Základní údaje

Originální název

Social Construction of Youth and Formation of Generational Awareness after Socialism

Název česky

Sociální konstrukce mládí a formování generaního povdomí po socialismu

Autoři

MARADA, Radim (203 Česká republika, garant)

Vydání

Brno, Society, Reproduction and Contemporary Challenges, od s. 149-168, 20 s. mimo edice, 2004

Nakladatel

Barrister & Principal

Další údaje

Jazyk

angličtina

Typ výsledku

Kapitola resp. kapitoly v odborné knize

Obor

50000 5. Social Sciences

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Kód RIV

RIV/00216224:14230/04:00011065

Organizační jednotka

Fakulta sociálních studií

ISBN

80-86598-67-5

Klíčová slova anglicky

Generations; Generational conflict; Youth; Identity; Self-representation; Socialization; Revolution; Socialism; Post-socialism; Consequence free zone

Příznaky

Mezinárodní význam, Recenzováno
Změněno: 1. 7. 2009 14:21, doc. PhDr. Ing. Radim Marada, Ph.D.

Anotace

V originále

The essay pursues the question of how the sensitivity/identity of youth has been constructed in social processes accompanying and following the 1989 political regime change in the Czech Republic, and in a post-communist context in general. This question is related throughout the essay to the process of articulation of inter-generational divisions stirred up by the revolutionary upheavals and by consequent societal developments. It contests the thesis that after socialism young people have been left in a state of institutional and cultural limbo, at least regarding their opportunities to develop a distinct sensitivity or identity of youth as a specific social category of actors. It is argued that, to the contrary, increasing autonomy and pluralism of choices for identifications with various representations of a youth culture are conducive to the social-psychological process of developing a distinct and socially effective identity of being no longer a child, and not yet an adult. Then the essay focuses upon an emerging generational division between the so called revolutionary young generation of 1989 and a post-revolutionary young generation of today, it describes some major differences in their socializing environments, and also some of the characteristics that distinguish one from the other. By way of this description, it also attempts to show how dramatic historical events intensify and accelerate the process of generation formation.

Česky

Kapitola sleduje otázku konstrukce identity mládí v kontextu revoluních a porevoluních zmn po roce 1989 v eské republice a v post-komunistických spolenostech obecn. Tato otázka je v kapitole vztažena k procesu artikulace mezigeneraních vztah, vyvolané revoluní situací. Ukazuje, jak zmnné politické a sociální podmínky intervenují do procesu utváení mládí coby svébytné sociální kategorie a zdroje identity, piemž zdrazuje úlohu individuální autonomie a plurality voleb pro identifikaci s rznými reprezentacemi kultury mládí. Poté se zamuje na artikulované mezigeneraní rozdíly mezi 1) revoluní a porevoluní generací mladých a 2) mezi tmito generacemi a staršími generacemi socializovanými v pedrevoluních podmínkách. Tento popis slouží k ilustraci obecného procesu akcelerace a intenzifikace formování generaního vdomí v kontextu dramatických historických událostí.

Návaznosti

MSM 142300002, záměr
Název: Děti, mládež a rodina v transformaci (Akronym: MLADĚRO)
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Děti, mládež a rodina v transformaci