IZAKOVIČOVÁ HOLLÁ, Lydie, Andrea STEJSKALOVÁ, Vladimír ZNOJIL a Anna VAŠKŮ. Gender specific association of the endothelial nitric oxide synthase (NOS3) gene polymorphisms with allergic diseases. In European Respiratory Journal. Copenhagen: European Respiratory Society, 2005, s. 140-141. ISBN 0904-1850.
Originální název Gender specific association of the endothelial nitric oxide synthase (NOS3) gene polymorphisms with allergic diseases
Název česky Asociace polymorfizmů v genu pro endoteliální syntázu oxidu dusnatého (NOS3) u mužů s alergickými chorobami
Autoři IZAKOVIČOVÁ HOLLÁ, Lydie, Andrea STEJSKALOVÁ, Vladimír ZNOJIL a Anna VAŠKŮ.
Vydání Copenhagen, European Respiratory Journal, od s. 140-141, 2 s. 2005.
Nakladatel European Respiratory Society
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor 30300 3.3 Health sciences
Stát vydavatele Dánsko
Organizační jednotka Lékařská fakulta
ISBN 0904-1850
Klíčová slova anglicky polymorphism; gene; allergic diseases; NOS3
Štítky allergic diseases, gene, NOS3, polymorphism
Změnil Změnila: prof. MUDr. Lydie Izakovičová Hollá, Ph.D., učo 734. Změněno: 22. 9. 2005 21:26.
Nitric oxide (NO) is an important mediator in the airway and variants in the nitric oxide synthase (NOS) genes contribute to the observed variance of NO levels in exhaled air (FENO) in asthmatics. NO also plays a significant role in the regulation of the Th1/Th2 balance. Our study investigates a possible association of two promoter variants (-786C/T and -691C/T) of the human NOS3 gene with allergic diseases in the Czech population.
Anotace česky
Oxid dusnatý (NO) je důležitým mediátorem v dýchacích cestách a polymorfizmy v jeho genech (NOS)se podílejí na rozdílech v hladinách NO ve vydechovaném vzduchu (FENO) u astmatiků. NO také hraje významnou úlohu v regulaci Th1/Th2 rovnováhy. V naší práci jsme se zabývali možnými asociacemi dvou promotorových variant (-786C/T a -691C/T) v genu pro NOS3 s alergickými chorobami v české populaci.
Návaznosti
GP310/03/P045, projekt VaVNázev: Analýza polymorfizmů v genech pro syntetázu oxidu dusnatého (NOS) u atopického astmatu a jiných alergií v české populaci
Investor: Grantová agentura ČR, Analýza polymorfizmů v genech pro syntetázu oxidu dusnatého (NOS) u atopického astmatu a jiných alergií v české populaci
MSM 141100002, záměrNázev: Molekulární patofyziologie multigenních chorob