2006
Československý exil ve vztahu k maďarskému exilu a maďarské revoluci 1956
GONĚC, VladimírZákladní údaje
Originální název
Československý exil ve vztahu k maďarskému exilu a maďarské revoluci 1956
Název anglicky
Czechoslovakian exile's relations with Hungarian exile and Hungarian revolution of 1956
Autoři
GONĚC, Vladimír
Vydání
1. vyd. Brno, Z dějin visegrádského prostoru. Richardu Pražákovi k pětasedmdesátinám (eds. Vladimír Goněc, Radomír Vlček), od s. 249-266, 18 s. sine, 2006
Nakladatel
Vydavatelství MU
Další údaje
Jazyk
čeština
Typ výsledku
Kapitola resp. kapitoly v odborné knize
Obor
60101 History
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Označené pro přenos do RIV
Ne
Organizační jednotka
Filozofická fakulta
ISBN
80-210-3887-X
Klíčová slova anglicky
Czechoslovak exile after 1948; Hungarian exile after 1947; Hungarian exile on 1956; Hungarian revolution of 1956; "policy of self-liberation" for Central-European countries
Štítky
Změněno: 26. 6. 2009 11:30, doc. PhDr. Vladimír Goněc, DrSc.
V originále
Kontakty mezi československým demokratickým exilem a maďarským exilem se formovaly od přelomu 40. a 50. let. V této době vznikaly plány v rámci "politiky osvobození". Rok 1956 přinesl změnu; československý exil se intenzívně propojoval s novou vlnou maďarského exilu a napomáhal jejím představitelům v získávání kontaktů jednak k politikům Západu, jednak k dalším exilovým organizacím. Zkušenost maďarské revoluce se stala základním argumentem pro novou "politiku sebeosvobození. Klíčovou roli z československé strany v tomto vývoji sehrál Hubert Ripka.
Anglicky
The contacts between Czechoslovakian democratic exile and Hungarian exile were established since the turn of 1940s and 1950s. Joint plans for liberation were also formed (as the so called "policy of liberation"). The year 1956 was brought about a change; the Czechoslovakian exile was connected intensely to the new wave of Hungarian exile and helped its heads to obtaining contacts to West politicians and other exile organisations. The experience of Hungarian revolution became the cornerstone of arguments for the new "policy of self-liberation". A mayor part was played by Hubert Ripka on the Czechoslovakian part.
Návaznosti
| MSM0021622426, záměr |
|