NOVÁKOVÁ, Zuzana, Eva ZÁVODNÁ, Lenka DOSTALOVÁ KOPEČNÁ, Hana HRSTKOVÁ, Nataša HONZÍKOVÁ, Bohumil FIŠER a Miroslav JÍRA. Blood pressure regulation and physical activity in adolescents treated for malignant disease. In Noninvasive methods in cardiology - book af abstracts. 2005. ISBN 80-86607-16-X.
Originální název Blood pressure regulation and physical activity in adolescents treated for malignant disease
Název česky Regulace krevního tlaku a fyzická aktivita dospívajících léčených pro maligní onemocnění
Autoři NOVÁKOVÁ, Zuzana, Eva ZÁVODNÁ, Lenka DOSTALOVÁ KOPEČNÁ, Hana HRSTKOVÁ, Nataša HONZÍKOVÁ, Bohumil FIŠER a Miroslav JÍRA.
Vydání Noninvasive methods in cardiology - book af abstracts, 2005.
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Konferenční abstrakt
Obor 30105 Physiology
Stát vydavatele Česká republika
Organizační jednotka Lékařská fakulta
ISBN 80-86607-16-X
Klíčová slova anglicky baroreflex sensitivity; blood pressure; physical activity; adolescents; tumour
Štítky Adolescents, baroreflex sensitivity, Blood pressure, physical activity, tumour
Změnil Změnila: MUDr. Bc. Eva Závodná, Ph.D., učo 19752. Změněno: 1. 4. 2010 17:25.
The subjects treated for a malignant tumour by the anthracycline antitumour agents in comparison to healthy controls and subjects trated for a tumour without anthracyclines had increased parasympathetic and decreased sympathetic tonic activity that could be documented on lower values of systolic blood pressure and higher baroreflex sensitivity. This increase of parasympathetic reflex control of the heart after antitumour therapy is not be a sign of a physical training as it is seen in healthy population, but we can explain it by cardiotoxic or neurotoxic effect of anthracycline therapy. Vice versa, we could explaine decreased body parameters and physical activity by the anthracycline side effects.
Anotace česky
Pacienti léčení protinádorovou terapií s použitím antracyklinů oproti zdravým kontrolám a pacientům, u kterých byla v protinádorové léčbě použita jiná terapie (bez antracyklinů) mají zvýšený tonus parasympatiku a snížený tonus sympatiku, jak dokumentují snížené hodnoty krevního tlaku a vyšší hodnoty citlivosti baroreflexu. Zvýšení parasympatické reflexní kontroly srdce ale není u těchto pacientů známkou zvýšené fyzické aktivity, jak je tomu u zdravých osob, ale lze ji vysvětlit kardiotoxicitou a neurotoxicitou protinádorové léčby antracykliny.Což dokladuje i nález snížené fyzické aktivity a tělesných parametrů u osob po léčbě antracykliny.
Návaznosti
MSM0021622402, záměrNázev: Časná diagnostika a léčba kardiovaskulárních chorob
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Časná diagnostika a léčba kardiovaskulárních chorob
NR8006, projekt VaVNázev: Autonomní oběhové funkce, funkce myokardu a kardiorespirační funkce u dětí a adolescentů po léčbě zhoubného nádoru