ŠABATOVÁ, Klára. K sociální struktuře pohřebišť v mladší době bronzové na Moravě, abstrakt. In Študijné zvesti AÚ SAV 37. Nitra: Archeologický ústav SAV Nitra, 2005, s. 25-26. ISBN 80-88709-80-6.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název K sociální struktuře pohřebišť v mladší době bronzové na Moravě, abstrakt
Název anglicky To the social structure of burials in the Late Bronze Age in Moravia; abstract
Autoři ŠABATOVÁ, Klára (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání Nitra, Študijné zvesti AÚ SAV 37, od s. 25-26, 2 s. 2005.
Nakladatel Archeologický ústav SAV Nitra
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor Archeologie, antropologie, etnologie
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání tištěná verze "print"
Kód RIV RIV/00216224:14210/05:00014882
Organizační jednotka Filozofická fakulta
ISBN 80-88709-80-6
Klíčová slova anglicky Moravia; Lausitz Urnfield Culture; burial grounds; reach graves; social structure
Štítky burial grounds, Lausitz Urnfield Culture, Moravia, reach graves, social structure
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnila: doc. Mgr. Klára Šabatová, Ph.D., učo 9482. Změněno: 25. 3. 2013 22:12.
Anotace
Společenské špičky mladší doby bronzové; včetně okruhu lužických popelnicových polí; jsou zpravidla archeologicky identifikovány znaky; jako jsou zbraně; nadstandardní konstrukce hrobu nebo součásti koňského postroje. Cílení archeologického zájmu na nejbohatší hroby ale způsobuje zúžené vnímání sociální struktury. Mezi symboly společenského postavení v závislosti na významu konkrétní komunity náležely i předměty méně honosné. Na pohřebišti lužické fáze kultury lužických popelnicových polí v Přáslavicích (okr. Olomouc) byl nejbohatším hrobem mužský hrob H33; který z identifikovatelného bronzového inventáře obsahoval velké množství rombických pukliček k ozdobě opasku nebo oděvu. Jejich umístění z hlediska sociálního statu není rozhodující; často se podobné ozdoby interpretují i v souvislosti s koňským postrojem. Garnitury bronzů z ženských hrobů jsou na přáslavickém pohřebišti chudé; jen v jednom případě byla v ženském hrobě nalezena dvojce náramků a ozdobný knoflík (H23). Přijmeme-li hypotézu; že párové ozdoby paží a nohou představují prvek zejména ženský; můžeme k ženským hrobům s bronzy zařadit i další hrob (H21) s dvojicí náramků. I při zdrženlivém postoji k vypovídací schopnosti archeologickým pramenům; můžeme takto vybavené jedince považovat za významné pro danou komunitu. Jejich význam pro vnější svět je závislý na míře samostatnosti; kterou komunitě přiznáme.
Anotace anglicky
Top society of Late Bronze Age, including Lausitz Urnfield Culture area, is archeologically generally identified with such attributes as weapons, not standard structure of a grave, or horse harness. The focus on an archaeological research of the richest graves begets a thinner discovery of social structures. Among symbols of social position, depending on the importance concrete community, belong objects less magnificent. The richest grave on the burial ground of Lausitz Phases of Lausitz Urnfield Culture in Přáslavice (dist. Olomouc) was the mans grave H33 with high number of decorative bronze pendants of a dress, a belt or horse harness. Bronze sets of womans graves in Přáslavice burial ground are poor; only in one example a pair of bracelets and a button was found in a female grave (H23). Of we agree with the presumption, that a pair of bracelets represents primary a female element, we can rank another grave with a pair of bracelets (H21) to the womans graves with bronzes too. Even with a reserved attribute towards the ability of archaeological sources to give evidence, we can regard so equipped persons, as influential for a concrete community. Their importance for the outside world depends on the level of independence, which we award to the community.
Návaznosti
MSM0021622427, záměrNázev: Interdisciplinární centrum výzkumů sociálních struktur pravěku až vrcholného středověku. Archeologický terénní a teoretický výzkum, využití přírodních věd, metodologie a informatika, ochrana kulturního dědictví
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Interdisciplinární centrum výzkumů sociálních struktur pravěku až vrcholného středověku
VytisknoutZobrazeno: 26. 4. 2024 14:08