J 2006

Některé aspekty rodinného prostředí českých dětí. Výsledky studie ELSPAC

KUKLA, Lubomír, Drahoslava HRUBÁ a Mojmír TYRLÍK

Základní údaje

Originální název

Některé aspekty rodinného prostředí českých dětí. Výsledky studie ELSPAC

Název anglicky

Certain Aspects of Family Environment of Czech Children -Results of ELSPAC study

Autoři

KUKLA, Lubomír (203 Česká republika, garant), Drahoslava HRUBÁ (203 Česká republika) a Mojmír TYRLÍK (203 Česká republika)

Vydání

Česko-slovenská pediatrie, Praha, 2006, 0069-2328

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Článek v odborném periodiku

Obor

Veřejné zdravotnictví, sociální lékařství

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Kód RIV

RIV/00216224:14230/06:00018859

Organizační jednotka

Fakulta sociálních studií

Klíčová slova anglicky

exposure to ETS; alcohol; physical skills; children; ELSPAC

Příznaky

Recenzováno
Změněno: 3. 12. 2006 14:21, prof. PhDr. Petr Macek, CSc.

Anotace

V originále

Nejpřirozenějším způsobem, jak si osvojit zdravý životní styl, je výchova v rodině. V této dílčí práci je obsažena charakteristika vybraných aspektů rodinného prostředí se zvláštním zaměřením na kouření, které ovlivňují děti v období od 18 měsíců do 5 let jejich věku, získaných ve studii ELSPAC. Cílem je upozornit dětské lékaře na významný počet dětí exponovaných v předškolním věku pasivnímu kouření a vyzvat je k aktivnímu přístupu při ochraně dětí před následky rizikového chování jejich rodičů. Od matek a ošetřujících lékařů byly získány údaje o dětech z kohorty studie ELSPAC : 3400 tříletých a 4983 pětiletých. Data byla porovnávána pro děti nekouřících matek a děti matek s kuřáckou anamnézou. Výsledky byly statisticky zpracovány v programu SPSS. Rozhodující význam pro ochranu předškolních dětí před expozicí pasivnímu kouření v rodinách má nekuřácké chování matky: pokud nekouří, žije v zakouřeném prostředí jen cca 15 až 20 % dětí ve srovnání s cca 50 až 75 % exponovaných dětí kouřících matek. Docházka do předškolního zařízení významně snižuje silnou (několikahodinovou až celodenní) expozici dětí zakouřenému prostředí. Naopak víkendy představují pro děti riziko ve smyslu nárůstu zejména silné celodenní expozice. O horším zdravotním stavu dětí nejvíce exponovaných v zakouřeném prostředí svědčí výrazně vyšší potřeba kurativní lékařské péče. Alkohol ochutnala téměř pětina tříletých a téměř čtvrtina pětiletých dětí. Naopak, mnoho pětiletých dětí výrazně zaostává v pohybových dovednostech spojených se sportem a hrou: jen asi dvě třetiny jezdí dobře na kole, umí házet malým míčem, dovede hrát nějakou stolní hru. Asi čtvrtina dětí obratněji manipuluje s míčem při hraní školky o stěnu a dobře plavat umí jen 4,3 % dětí. Populaci předškolních dětí nechrání před expozicí znečistěnému ovzduší legislativa uplatňovaná k ochraně dospělých nekuřáků. Nelze ani zabránit domácímu kontaktu dítěte s alkoholem, který mu rodiče nabízejí k ochutnání. Závěr: v podmínkách českých rodin jsou děti předškolního věku exponovány účinkům legálních drog. Významnou úlohou dětských lékařů je sledování expozice pasivnímu kouření, upozorňování na její rizika, varování před ochutnáváním alkoholu a podporování rozvoje pohybových dovedností dítěte cílenými dotazy a doporučeními, a iniciování přijetí existujících primárních preventivních programů profesionálními pedagogy v předškolních a školních zařízeních.

Anglicky

The most natural way of adopting healthy life style is to absorb it within family. This partial work contains characteristics of selected aspects of family environment with special focus on smoking influencing children within the period between 18 months and 5 years of age, obtained from ELSPAC study. The goal is to draw the paediatricians attention to a significant number of children exposed to passive smoking in pre-school age and to invite them to actively approach child protection against the consequences of risk behavior of their parents. The data about children from the study cohort of ELSPAC study were obtained from mothers and paediatricians in charge: there were 3400 three-year- and 4983 five-year-old children. The data were compared for children of non-smoking mothers and of those with smoking history. Results were statistically processed by SPSS programme. The most significant for pre-school age children protection from passive smoking exposure in the family proves to be non-smoking behavior of the mother: if she doesnt smoke, only cca 15 to 20 % of children live in smoke environment compared to cca 50 to 75 % of exposed children of smoking mothers. Attendance at some preschool facility significantly decreases strong (lasting for several hours or all day) exposure of children to passive smoking. On the contrary, weekends present risk for children in the sense of increased exposure especially of that strong, lasting all day. Significantly higher necessity of curative medical care makes worse health status of children who are exposed the most to passive smoking evident. Almost one fifth of three-year-old and nearly one fourth of five-year-old children have tasted alcohol. On the contrary, many five-year-old children significantly fall behind in movement skills associated with sports and games: only approximatelly two thirds of children can ride a bicycle, can throw a small ball, can play some board game. Approximatelly one fourth of children can handle a ball in more skilled way when playing kindergarten, throwing it against a wall. Only 4,3 % of children can swimm well. Pre-school age children population is not protected from polluted air by the legislature enforced to protect adult non-smokers. Prevention of child home contact with alcohol offered by parents to taste is impossible. Conclusion: pre-school age children in Czech family conditions are exposed to the effects of legal drugs. An important role of paediatricians is to observe exposition to passive smoking, reveal its risks, warn against tasting alcohol and support the development of movement skills of children by focused questions and recommendations, initiate accepting of already existing primary preventive programmes by professional paedagogists in preschool and school facilities.

Návaznosti

1A8253, projekt VaV
Název: 13 let jako významný milník v životě dětí - epidemiologická studie
Investor: Ministerstvo zdravotnictví ČR, 13 let jako významný milník v životě dětí - epidemiologická studie