D 2006

Prehled analytickych metod pro stanoveni metalothioneinu v tkanich

PETRLOVÁ, Jitka, Michal SVOBODA, Ondřej BLAŠTÍK, Z. HORAKOVÁ, H. BINKOVÁ et. al.

Základní údaje

Originální název

Prehled analytickych metod pro stanoveni metalothioneinu v tkanich

Název česky

Prehled analytickych metod pro stanoveni metalothioneinu v tkanich

Název anglicky

View of analytical methods for determination metallothionein in tissues

Autoři

PETRLOVÁ, Jitka (203 Česká republika), Michal SVOBODA (203 Česká republika), Ondřej BLAŠTÍK (203 Česká republika), Z. HORAKOVÁ (203 Česká republika), H. BINKOVÁ (203 Česká republika), Soňa KŘÍŽKOVÁ (203 Česká republika), Vojtěch ADAM (203 Česká republika), Libuše TRNKOVÁ (203 Česká republika, garant) a René KIZEK (203 Česká republika)

Vydání

první. Brno, XXX. Brnenske onkologicke dny, od s. 266-269, 400 s. 2006

Nakladatel

Masarykuv onkologicky ustav

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Stať ve sborníku

Obor

10405 Electrochemistry

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Kód RIV

RIV/00216224:14310/06:00015736

Organizační jednotka

Přírodovědecká fakulta

ISBN

80-86793-06-0

Klíčová slova anglicky

Metalothionein; analytical methods; electrochemical methods; katalytic signals; cancer marker
Změněno: 26. 6. 2006 13:42, Ing. Radka Mikelová, Ph.D.

Anotace

V originále

Úvod Zhoubné novotvary jsou druhou nejzávažnější příčinou úmrtí v České Republice. Ročně u nás nově onemocní více jak 50 tisíc lidí různého věku a polovina z nich nádorovému onemocnění podlehne. Včasná, rychlá a senzitivní diagnostika umožní zahájit léčbu onemocnění v počátku onemocnění, což v řadě případů vede k úplnému vyléčení. Z těchto důvodů se hledají nové analytické techniky a postupy jak toho cíle dosáhnout. Na druhé straně jsou hledány jasné a zřetelné ukazatele (markery), že v organismu je přítomen nebo vzniká zhoubný nádor. Naše experimentální práce se zabývá studiem metalothioneinu (MT). Jak nejnovější výzkum naznačuje, hladina MT může souviset s průběhem nádorového onemocnění. Objev metalothioneinu (MT) je datován rokem 1957, kdy Margoshes a Valee izolovali MT z koňských ledvin. Metalothionein patří do skupiny intracelulárních, nízkomolekulárních na cystein velmi bohatých proteinů (obsah Cys až 30 % v molekule proteinu) o molekulové hmotnosti 610 kDa. MT se skládají ze dvou vazebných domén a, které jsou složeny z cysteinových klastrů N-terminální část peptidu je označena jako -doména, má tři vazebná místa pro dvojmocné ionty; C-terminální část peptidu (a-doména) má schopnost vyvázat čtyři dvojmocné ionty kovů. V případě jednomocných iontů kovů je MT schopen vázat celkem 12 atomů. Závěr Savčí MT má čtyři hlavní izoformy, avšak role jednotlivých izoforem MT v tkáni nejsou stále přesně známé, zvláště pak funkce biologická a fyziologická. Vedle separačních technik jsou velmi účinné i metody elektrochemické. Jak se ukazuje, katalytické signály vylučování vodíku umožňují také velmi senzitivní analýzu MT v attomolární koncentraci. Doposud neexistuje žádná systematická studie hladiny MT v tělních tekutinách a tkáních. Výzkum je především orientován na stanovení hladiny MT u jedinců exponovaných zvýšené koncentraci těžkých kovů. Analyzovány byly většinou orgány, ve kterých dochází ke značné kumulaci těžkých kovů (játra, ledviny, gonády, žábra apod.) a tedy i MT. Námi navržené elektroanalytické metody umožnily snížit limity stanovení MT a jsou aplikovatelné pro detekci MT v krevním séru a také v plné krvi. Studium množství MT v biologických vzorcích se ukazuje být velmi zajímavé, ale i důležité pro studium nádorových onemocnění.

Anglicky

View of analytical methods for determination metallothionein in tissues

Návaznosti

GP525/04/P132, projekt VaV
Název: Studium obranných mechanismů rostlin při stresu způsobeném těžkými kovy
MSM0021622412, záměr
Název: Interakce mezi chemickými látkami, prostředím a biologickými systémy a jejich důsledky na globální, regionální a lokální úrovni (INCHEMBIOL) (Akronym: INCHEMBIOL)
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Interakce mezi chemickými látkami, prostředím a biologickými systémy a jejich důsledky na globální , regionální a lokální úrovni