VARGOVÁ, Lenka a Ladislava HORÁČKOVÁ. Vyšetření chrupu při paleopatologické analýze kosterních pozůstatků. In Ve službách archeologie VII. Brno: Muzejní a vlastivědná spol.v Brně, 2006, s. 362-368, 6 s. ISBN 80-7275-066-6.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Vyšetření chrupu při paleopatologické analýze kosterních pozůstatků
Název anglicky Examination of teeth in paleopathological analysis of skeletal remains
Autoři VARGOVÁ, Lenka a Ladislava HORÁČKOVÁ.
Vydání Brno, Ve službách archeologie VII, od s. 362-368, 6 s. 2006.
Nakladatel Muzejní a vlastivědná spol.v Brně
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor Archeologie, antropologie, etnologie
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Organizační jednotka Lékařská fakulta
ISBN 80-7275-066-6
Klíčová slova anglicky paleopatology; historical anthropology; dental care;
Štítky dental care, historical anthropology, paleopatology
Změnil Změnila: doc. MUDr. Lenka Vargová, Ph.D., učo 2737. Změněno: 20. 10. 2006 12:48.
Anotace
V posledních letech byl analyzován chrup na kosterních pozůstatcích více než 1200 jedinců ze 4 moravských lokalit od 5-18 století. Prezentované sdělení je souhrnným zhodnocením našich dosavadních zkušeností s vyšetřováním zubů, pokusem o zobecnění získaných poznatků a snahou o vypracování vlastního optimálního postupu při interpretaci jednotlivých patologických nálezů na chrupu. . Na základě vlastních zkušeností bylo možno stanovit tři základní hlediska při posuzování nálezů na zubech. Stav chrupu je jedním z důležitých faktorů dlouhodobě a běžně využívaných při stanovení biologického věku studovaného jedince. Na základě patologických změn na zubech lze diagnostikovat některé místní choroby i celková onemocnění, kdy postižení chrupu patří k jednomu z mnoha příznaků. Nálezy na zubech jsou východiskem pro celkové populační studie, které přináší informace o stavu výživy obyvatelstva, způsobu jeho života, úrovni léčebné stomatologické péče v daném historickém období.
Anotace anglicky
The study is based on analysis of more than 1200 skeletons from four Moravian sites and dated from the 5th to the 18th century. Standard analysis of skeletons included detailed dental examination. The study presented below centres on the evaluation and generalization of validity of teeth condition for skeleton remains investigations of this kind. On the basis of our own experience, we could establish three principal aspects of evaluation of dental findings. Teeth condition is one the relevant factors that are commonly used when determining biological age of investigated individual. On the basis of pathological changes of teeth, both local disorders and systemic diseases can be diagnosed (dental disorder is one of the signs of disease). Individual dental findings are the basis of comprehensive population studies that inform us about population nutrition, life style, level of dental care in given historical period.
Návaznosti
GA206/03/1006, projekt VaVNázev: Antropologická a paleopatologická analýza kosterních pozůstatků z novověkého hřbitova na Antonínské ulici v Brně
Investor: Grantová agentura ČR, Antropologická a paleopatologická analýza kosterních pozůstatků z novověkého hřbitova na Antonínské ulici v Brně
VytisknoutZobrazeno: 19. 9. 2024 23:47