2006
Skanovací elektronová mikroskopie tegumentu parazita Eudiplozoon nipponicum (Goto, 1891) ze žaber kapra (Cyprinus carpio L.)
HODOVÁ, Iveta a Milan GELNARZákladní údaje
Originální název
Skanovací elektronová mikroskopie tegumentu parazita Eudiplozoon nipponicum (Goto, 1891) ze žaber kapra (Cyprinus carpio L.)
Název anglicky
The SEM study of the tegument of the parasite Eudiplozoon nipponicum (Goto, 1891) from the gills of carp (Cyprinus carpio L.)
Autoři
HODOVÁ, Iveta (203 Česká republika, garant) a Milan GELNAR (203 Česká republika)
Vydání
Brno, Zoologické dny Brno 2006. Sborník abstraktů z konference 9.-10. února 2006, od s. 39-40, 2 s. 2006
Nakladatel
Bryja J. & Zukal J.
Další údaje
Jazyk
čeština
Typ výsledku
Stať ve sborníku
Obor
10600 1.6 Biological sciences
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV
RIV/00216224:14310/06:00017919
Organizační jednotka
Přírodovědecká fakulta
ISBN
80-903329-4-3
Klíčová slova anglicky
SEM; Eudiplozoon nipponicum; tegument
Štítky
Změněno: 18. 12. 2006 11:43, Mgr. Iveta Hodová, Ph.D.
V originále
S využitím skanovací elektronové mikroskopie byl studován tegument parazita Eudiplozoon nipponicum (Monogenea, Diplozoidae)ze žaber kapra (Cyprinus carpio). Během vývojového cyklu se z vajíčka (má elipsovitý tvar, hladký povrch bez struktur, je opatřeno dlouhým filamentem a otevírá se víčkem) uvolňuje volně plovoucí larvička – onkomiracidium, která napadá hostitelskou rybu. Na žábrách hostitelské ryby se vyvíjí další stádium – diporpa. Zvláštností parazitů z čeledi Diplozoidae je, že nemohou přežívat do dospělosti samostatně, ale v určité fázi vývojového cyklu se diporpy párují a dále dochází k jejich trvalému srůstu a propojení pohlavních orgánů. Pro diporpu je typický neúplný přichycovací aparát v zadní části těla. Ve střední části těla diporpy se na dorzání straně nachází papila a na ventrální straně jamka, což jsou místa, kde dochází k překřižení diporp při jejich párování. U diporpy jsou již patrné náznaky příčného kroužkování tegumentu. Tělo adultního parazita je 5-12 mm dlouhé a 2-4 mm široké. Na předním konci jsou na ventrální straně subterminálně umístěná ústa a dvě příústní přísavky. V okolí ústního otvoru se nachází mnoho ciliátních struktur s možnou smyslovou funkcí. Tegument v přední části těla vytváří výrazné příčné rýhy, které jsou v laterálních oblastech přerušované. Na dorzální i ventrální straně přední části těla je velký počet ciliátních struktur, které mohou mít funkci smyslových receptorů. V oblasti překřižení a srůstu (vždy na ventrální straně původně samostatných jedinců) se nacházejí dva otvory, kterými ústí dělohy na povrch těla.Těmito otvory odcházejí vajíčka do vnějšího prostředí. V zadní části těla jsou výrazně vyvinuté příčné tegumentární rýhy. Na konci obou zadních částí se nachází symetrický haptor, který nese příchytný aparát tvořený osmi svorkami ve dvou řadách. Podél laterální oblasti zadní části těla až k haptoru probíhá řada papil, které mohou mít smyslovou funkci při pohybu parazita po povrchu hostitele. Tegument parazita a nalezené struktury s možnou smyslovou funkcí budou dále studovány metodami transmisní elektronové mikroskopie.
Anglicky
Scanning electron microscope studies of the surface of Eudiplozoon nipponicum parasitic the gill apparatus of carp (Cyprinus carpio L.) have been made to describe tegumentary structures of the following parasite developmental stages: egg, unpaired diporpa and paired juvenile and adult parasite specimens. The egg with long filament is smooth and without superficial structures. The attachment apparatus of unpaired diporpae parasitic the gills of host fish is not fully developed. Typical structure of this parasite stage is papilla located on its dorsal surface and pit on ventral surface which is responsible for the first contact between diporpae during their pairing. Tegumental ridges are present on the dorsal and ventral surfaces of the juvenile and adult parasite forebody, which is also covered with many papillae-like structures that may be sensory. There is a need for a detailed TEM study of the papillae-like structures, to clarify their structure and function.
Návaznosti
MSM0021622416, záměr |
|