a 2006

Rozšíření a patologický vliv Lernaea cyprinacea (Crustacea, Copepoda) na rybího hostitele

DÁVIDOVÁ, Martina, Markéta ONDRAČKOVÁ, Pavel JURAJDA a Milan GELNAR

Základní údaje

Originální název

Rozšíření a patologický vliv Lernaea cyprinacea (Crustacea, Copepoda) na rybího hostitele

Název česky

Rozšíření a patologický vliv Lernaea cyprinacea (Crustacea, Copepoda) na rybího hostitele

Název anglicky

Distribution and pathological effect of Lernaea cyprinacea on fish host

Autoři

DÁVIDOVÁ, Martina (703 Slovensko, garant, domácí), Markéta ONDRAČKOVÁ (203 Česká republika, domácí), Pavel JURAJDA (203 Česká republika) a Milan GELNAR (203 Česká republika, domácí)

Vydání

Zoologické Dny Brno, 2006

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Konferenční abstrakt

Obor

10600 1.6 Biological sciences

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Kód RIV

RIV/00216224:14310/06:00017927

Organizační jednotka

Přírodovědecká fakulta

ISBN

80-903329-4-3

Klíčová slova anglicky

pathology; distribution; fish; Lernaea cyprinacea
Změněno: 9. 3. 2011 11:35, RNDr. Martina Dávidová, Ph.D.

Anotace

V originále

Lernaea cyprinacea (červok kapří) je kosmopolitně rozšířený a vysoce metamorfovaný cizopasník širokého spektra sladkovodních ryb. Parazitují pouze samičky, které se pomocí hlavových výrůstků vnořují do kůže a svalů, případně do tělní dutiny hostitele. V letech 1999 – 2005 bylo vyšetřeno 24 druhů juvenilních a adultních ryb šesti čeledí. Výzkum proběhl na jižní Moravě celkem na 14 lokalitách. Ryby byly loveny z řeky (Morava, Kyjovka), přilehlých ramen a zemníků. Třináct ze 24 druhů vyšetřených ryb bylo infikováno korýšem L. cyprinacea. Nejvyšší hodnoty prevalence byly zjištěny u adultních i juvenilních jedinců hořavky duhové Rhodeus sericeus a u adultních jedinců jelce jesena Leuciscus idus. Výskyt druhu L. cyprinacea byl zaznamenán i na okounovitých (Perca fluviatilis), štikovitých (Esox lucius) a sekavcovitých (Misgurnus fossilis) rybách. Hodnoty prevalence, abundance a intenzity infekce korýše L. cyprinacea pozitivně korelovaly s teplotou vody s maximem v letních měsících a začátkem podzimu. Prevalence napadení byla vyšší u ryb malé a střední velikostní kategorie. Nebyl zaznamenán žádný rozdíl v hodnotách intenzity infekce mezi jednotlivými velikostními kategoriemi ryb. Studium prostorové distribuce ukázalo statisticky signifikantní rozdíly v lokalizaci druhu L. cyprinacea na těle modelového druhu hostitele, hořavky duhové. Cizopasník preferoval břišní část těla před ocasní a hřbetní, především oblast bází břišních a prsních ploutví. Výsledky histopatologického vyšetření ukázaly, že druh L. cyprinacea poškozuje kůži a vnořuje se relativně hluboko do tělní dutiny, kde může způsobit nekrózu poškozené tkáně. V důsledku penetrace dochází k poškození nebo k omezení funkce životně důležitých orgánů a celkovému ohrožení životaschopnosti napadeného hostitele.

Návaznosti

MSM0021622416, záměr
Název: Diverzita biotických společenstev a populací: kauzální analýza variability v prostoru a čase
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Diverzita biotických společenstev: kauzální analýza variability v prostoru a čase