ČESÁLKOVÁ, Lucie. Pan učitel televize. TVŠ: televizní vysílání pro školní třídy i domácnosti. Iluminace. 2005, roč. 17, č. 4, s. 39-56. ISSN 0862-397X.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Pan učitel televize. TVŠ: televizní vysílání pro školní třídy i domácnosti
Název anglicky The Television teacher: TVŠ : television broadcasting for classrooms and homes
Autoři ČESÁLKOVÁ, Lucie (203 Česká republika, garant).
Vydání Iluminace, 2005, 0862-397X.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor Umění, architektura, kulturní dědictví
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV RIV/00216224:14210/05:00031823
Organizační jednotka Filozofická fakulta
Klíčová slova anglicky educational television; television exhibition context
Štítky educational television, television exhibition context
Změnil Změnila: doc. Mgr. Lucie Česálková, Ph.D., učo 64587. Změněno: 14. 4. 2010 19:10.
Anotace
Aspekty myšlenky školní televize začaly být v Československu konkretizovány oproti zahraničí poměrně se zpožděním, první televizní kurzy pro školy byly odvysílány v roce 1958. Časopisecký diskurz o školní televizi se na rozdíl od praxe snažil udržovat se zahraničními modely televizního vyučování a nejnovějšími technologickými koncepty v oblasti audiovizuálních učebních pomůcek co nejtěsnější kontakt. Role instituce televizní a instituce školní na sebe v heterogenním konceptu televizního vysílání pro školy od počátků narážely, neboť byly založeny na odlišných komunikačních modelech a odlišných modech recepce audiovizuální informace. Veřejná televize oslovující primárně domácnosti, tedy početně omezené skupiny, prezentující fakta zábavnou, spíše doplňkovou, volnou formou, nevylučující estetizaci, přistupovala na požadavky školy, preferující disciplínu, maximálně efektivní didaktické lekce, standardizaci nejen technického vybavení tříd, ale i formální stránky filmů, neochotně. Do programu Československé televize se v šedesátých letech v časech televizního vysílání pro školy specializované didaktické lekce nedostaly. Televize chtěla být spíše alternativou, vyhovovalo jí zprostředkovat látku probíranou v osnovách tak, jak to nebylo možné v samotné třídě, poučit prostřednictvím prvků pedagogické rétoriky: názornosti, důrazu na názorné zvýznamnění důležitých informací intonačně či graficky titulkem apod., ale také se přiblížit dětskému divákovi, pobavit. Televizní instituce si v rámci projektu televizního vysílání pro školy udržovala tvůrčí autonomii a respektovala spíše hledisko služby široké veřejnosti než didakticky motivované specializace.
Anotace anglicky
The study deals with the topic of school's television in Czechoslovakia in the 1960s and concentrates on the alternative tendencies of specialized didactic lessons made by Czechoslovak Television (programming schedule, aesthetics, setting etc.)
VytisknoutZobrazeno: 19. 9. 2024 15:17