ČERNOCHOVÁ, Pavlína. Autotransplantace zubů - indikace, provedení a aplikace 3D digitálních technologií. In KRŠEK, Přemysl, Petr KRUPA a Karin KAŇOVSKÁ. Středoevropské sympozium VIII. Brněnské implantologické dny. Brno: neuveden, 2006, s. 31. ISBN 80-210-4150-1.
Originální název Autotransplantace zubů - indikace, provedení a aplikace 3D digitálních technologií
Název anglicky Tooth autotransplantation - indication, procedure and aplication of 3D digital technologies
Autoři ČERNOCHOVÁ, Pavlína.
Vydání Brno, Středoevropské sympozium VIII. Brněnské implantologické dny, s. 31-31, 2006.
Nakladatel neuveden
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor 30200 3.2 Clinical medicine
Stát vydavatele Česká republika
Organizační jednotka Lékařská fakulta
ISBN 80-210-4150-1
Klíčová slova anglicky tooth autotransplantation; 3D digital technology
Štítky 3D digital technology, tooth autotransplantation
Příznaky Mezinárodní význam
Změnil Změnila: doc. MUDr. Pavlína Černochová, Ph.D., učo 45465. Změněno: 16. 1. 2007 12:50.
Autotransplantace zubů je chirurgická metoda, při které je u téhož jedince přenesen zub z jednoho místa zubního oblouku na jiné. Je indikována pro náhradu chybějících zubů a v případech nevýhodně uložených retinovaných zubů. V současnosti je metodou volby především u dětí a mladistvých, u nichž z důvodu růstu alveolárního výběžku nejsou indikovány implantáty. Studiu faktorů ovlivňujících úspěšnost této metody bylo věnováno několik posledních desetiletí. Jeho výsledkem je přesně definovaný protokol pro provedení autotransplantace. Moderní zobrazovací a diagnostické technologie také přispívají ke zvýšení její úspěšnosti. Výpočetní tomografie poskytuje dokonalé zobrazení tvrdých zubních tkání a kostních struktur a umožňuje v rámci diagnostiky rozhodnout o vhodnosti autotransplantace u konkrétního pacienta. Pomocí 3D digitálního modelování je možné provést virtuální operaci a naplánovat nejvýhodnější polohu pro zavedení transplantátu zejména v případech poúrazových ztrát několika zubů. Skutečný model vyrobený prostřednictvím metody rapid prototyping nahradí vlastní donorový zub během kritických fází vlastní operace. Postup využívající uvedené moderní technologie je dokumentován několika kasuistikami.
Anotace anglicky
bude doplněno
Návaznosti
1M0528, projekt VaVNázev: Stomatologické výzkumné centrum