a 2007

Role of oxidative stress in embryotoxicity and teratogenesis in FETAX test

PAŠKOVÁ, Veronika, Klára HILSCHEROVÁ a Luděk BLÁHA

Základní údaje

Originální název

Role of oxidative stress in embryotoxicity and teratogenesis in FETAX test

Název česky

Úloha oxidativního stresu v procesu embryogeneze a teratogeneze hodnocená testem FETAX

Autoři

PAŠKOVÁ, Veronika (203 Česká republika, domácí), Klára HILSCHEROVÁ (203 Česká republika, garant, domácí) a Luděk BLÁHA (203 Česká republika, domácí)

Vydání

SETAC Europe 17th Annual Meeting, Abstract Book, 2007

Další údaje

Jazyk

angličtina

Typ výsledku

Konferenční abstrakt

Obor

30304 Public and environmental health

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Kód RIV

RIV/00216224:14310/07:00019404

Organizační jednotka

Přírodovědecká fakulta

Klíčová slova anglicky

FETAX; Xenopus laevis; oxidative stress and detoxification

Příznaky

Mezinárodní význam
Změněno: 29. 4. 2011 12:37, prof. RNDr. Luděk Bláha, Ph.D.

Anotace

V originále

Amphibian populations are declining worldwide, evidently as the implication of environmental contaminants and infectious diseases. Generally, oxidative stress is considered to be one of the major toxicity mechanisms, however, only few amphibian studies are dealing with detoxification responses besides standard parameters. The aim of this study was to estimate the influence of widespread environmental pollutant in standard acute test using Xenopus frogs supplemented with the measurement of biomarkers of oxidative stress. Sublethal effects on modulation of antioxidative and detoxification compounds (glutathione, glutathione-S-transferase, glutathione reductase and peroxidase, catalase, superoxide dismutase and cytochrome P450 as EROD) were observed. Oxidative stress expressed as the potential lipid and protein dissociation was determined. Lower effect concentrations of biomarkers of oxidative stress preceding any sign of toxicity were found. The role of oxidative stress in embryotoxicity and teratogenesis was examined. Research was supported by the chancellor of Masaryk University (project 20061431E0014) and INCHEMBIOL 0021622412.

Česky

V posledních letech se diskutuje o možném negativním vlivu pesticidů v souvislosti se zmenšováním populací a četnějším výskytu malformací volně žijících obojživelníků. Ačkoliv je v tomto procesu zapojeno více environmentálních faktorů, některé studie a fakta poukazují na škodlivé působení pesticidů na raná stádia obojživelníků obecně. Negativnímu vlivu na vývoj obojživelníků nahrává i shoda období páření obojživelníků s dobou aplikace postřiků na zemědělské plochy, kde dochází k depozici do půdy a následnému transportu do povrchových vod, které tvoří přirozený habitat juvenilních stádií obojživelníků a také prokazatelná citlivost těchto raných stádií vůči pesticidům. Cílem této studie bylo zhodnotit toxicitu paraquatu v testu FETAX, kde bylo kromě hodnocení klasických embryotoxických parametrů zahrnuto biochemické stanovení antioxidativního a detoxifikačního systému s cílem posoudit, zda publikovaná embryotoxicita herbicidu paraquatu je spojena s indukcí oxidativního stresu. Byl posuzován projektivní účinek externího přídavku známého antioxidantu, vitamínu C, ve směsi s paraquatem na ovlivnění hladiny oxidativních markerů.

Návaznosti

AV0Z60050516, záměr
Název: Struktura, funkce a evoluce biodiversity fotoautotrofních organismů a hub: původ a příčiny jejich proměnlivosti, dynamika populací, společenstev a ekosystémů; využití vybraných výsledků k rozvoji Průhonického parku
MSM0021622412, záměr
Název: Interakce mezi chemickými látkami, prostředím a biologickými systémy a jejich důsledky na globální, regionální a lokální úrovni (INCHEMBIOL) (Akronym: INCHEMBIOL)
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Interakce mezi chemickými látkami, prostředím a biologickými systémy a jejich důsledky na globální , regionální a lokální úrovni