HODER, Tomáš, Martin ŠÍRA, Kirill Vadimov KOZLOV a Hans-Erich WAGNER. The two-dimensional spectroscopic investigation of the development of the coplanar barrier discharge in synthetic air at atmospheric pressure. In Proceedings of XXVIII International Conference on Phenomena in Ionized Gases. Praha: J.Schmidt, M. Šimek, S.Pekárek, V.Prukner. s. 1074-1077. ISBN 978-80-87026-01-4. 2007.
Originální název The two-dimensional spectroscopic investigation of the development of the coplanar barrier discharge in synthetic air at atmospheric pressure
Název česky Dvoudimenzionální spektroskopická měření vývoje koplanárního bariérového výboje v syntetickém vzduchu za atmosferického tlaku
Autoři HODER, Tomáš (203 Česká republika), Martin ŠÍRA (203 Česká republika), Kirill Vadimov KOZLOV (643 Rusko) a Hans-Erich WAGNER (276 Německo, garant).
Vydání Praha, Proceedings of XXVIII International Conference on Phenomena in Ionized Gases, od s. 1074-1077, 4 s. 2007.
Nakladatel J.Schmidt, M. Šimek, S.Pekárek, V.Prukner
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor 10305 Fluids and plasma physics
Stát vydavatele Česká republika
Kód RIV RIV/00216224:14310/07:00020397
Organizační jednotka Přírodovědecká fakulta
ISBN 978-80-87026-01-4
Klíčová slova anglicky coplanar barrier discharge cross-correlation spectroscopy
Příznaky Mezinárodní význam
Změnil Změnil: Mgr. Martin Šíra, Ph.D., učo 13705. Změněno: 6. 9. 2007 11:24.
The evolution of the luminosity of the coplanar barrier discharge in the single-filament mode was studied by the technique of cross-correlation spectroscopy. The 2D spatially and temporally resolved luminosity of the second positive system of molecular nitrogen (at 337.1 nm) was recorded. From these experimental data, the propagation of the cathode-directed ionizing wave is clearly seen. Experimentally observed luminosity distribution provides supporting evidence for the existence of an electron cloud over the anode. Behaviour of the radial dimensions of the microdischarge depending on the axial coordinate is discussed. It is shown that the radial size of the microdischarge is the smallest in the interelectrode space and increases towards both electrodes. The 2D luminosity distributions for the coplanar barrier discharge are compared with the corresponding experimental results obtained for the volume barrier discharge.
Anotace česky
Časový průběh intenzity koplanárního výboje v jednofilamentním módu byl studován pomocí tzv. cross-korelační spektroskopie. Byla určena časově a dvourozměrně rozlišená intenzita druhého pozitivního systému molekulárního dusíku (vlnová délka 337,1 nm). Z těchto dat je zřetelně rozpoznatelná ke katodě orientovaná ionizační vlna. Pozorovaná intenzita naznačuje existenci elektronového oblaku nad anodou. Je diskutováno chování výboje v radiálním směru v závislosti na směru osy. Je ukázáno, že radiální velikost výboje je nejmenší v mezielektrodovém prostoru a zvětšuje se směrem k elektrodám. Výsledky jsou srovnány s odpovídajícími daty pro objemový bariérový výboj.
Návaznosti
GA202/05/0777, projekt VaVNázev: Plazmochemická modifikace přírodních polymerů na bázi celulózy v povrchovém nebo koplanárním bariérovém výboji za atmosférického tlaku
Investor: Grantová agentura ČR, Plazmochemická modifikace přírodních polymerů na bázi celulózy v povrchovém nebo koplanárním bariérovém výboji za atmosférického tlaku
MSM0021622411, záměrNázev: Studium a aplikace plazmochemických reakcí v neizotermickém nízkoteplotním plazmatu a jeho interakcí s povrchem pevných látek