J 2009

On boundary correction in kernel estimation of ROC curves

KOLÁČEK, Jan a Rohana J. KARUNAMUNI

Základní údaje

Originální název

On boundary correction in kernel estimation of ROC curves

Název česky

Potlačení hraničních efektů při jádrových odhadech ROC křivek

Autoři

KOLÁČEK, Jan (203 Česká republika, garant) a Rohana J. KARUNAMUNI (124 Kanada)

Vydání

Austrian Journal of Statistics, 2009, 1026-597X

Další údaje

Jazyk

angličtina

Typ výsledku

Článek v odborném periodiku

Obor

10101 Pure mathematics

Stát vydavatele

Rakousko

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Impakt faktor

Impact factor: 0.259 v roce 1999

Kód RIV

RIV/00216224:14310/09:00032296

Organizační jednotka

Přírodovědecká fakulta

Klíčová slova anglicky

kernel estimation; reflection; distribution estimation; ROC curve

Příznaky

Mezinárodní význam, Recenzováno
Změněno: 14. 2. 2009 19:55, doc. Mgr. Jan Koláček, Ph.D.

Anotace

V originále

The Receiver Operating Characteristic (ROC) curve is a statistical tool for evaluating the accuracy of diagnostics tests. The empirical ROC curve is the most commonly used non-parametric estimator for the ROC curve. To derive a smooth estimate for the ROC curve, we use a kernel smoothing method which has better statistical properties than empirical. By this process we need to estimate a distribution function. It is well known now that kernel distribution estimators are not consistent when estimating a distribution function near the boundary of its support. This problem is known as ``boundary effects". To avoid these difficulties we use the technique, which is a kind of generalized reflection method involving reflecting a transformation of the data. The proposed method generates a class of boundary corrected estimators.

Česky

Analýza ROC křivek má svůj původ v teorii signálů, avšak v současné době má široké využití i v medicíně. ROC křivky se dnes hojně používají především pro vyhodnocení přesnosti a diskriminační síly diagnostických testů nebo statistických modelů. Pro získání hladkých odhadů ROC křivky se používá metoda jádrového vyhlazování. Při tomto procesu odhadujeme distribuční funkci. Je dobře známo, že při odhadování blízko (konečné) hranice definičního oboru distribuční funkce nejsou jádrové odhady konzistentní. Tento fakt je součástí tzv. "hraničních efektů", které se vyskytují při neparametrických odhadech křivek. Pro potlačení těchto efektů používáme techniku, která je jistým druhem zobecněné reflexivní metody a je založená na zrcadlení transformovaných dat.

Návaznosti

LC06024, projekt VaV
Název: Centrum Jaroslava Hájka pro teoretickou a aplikovanou statistiku
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Centrum Jaroslava Hájka pro teoretickou a aplikovanou statistiku