B 2007

Ženská literární tradice a hledání identit: antologie angloamerické feministické literární teorie

OATES-INDRUCHOVÁ, Libora

Základní údaje

Originální název

Ženská literární tradice a hledání identit: antologie angloamerické feministické literární teorie

Název česky

Ženská literární tradice a hledání identit: antologie angloamerické feministické literární teorie

Název anglicky

Women's Literary Tradition and the Search for Identities: An Anthology of Anglo-American Feminist Literary Theory

Autoři

OATES-INDRUCHOVÁ, Libora (203 Česká republika, garant)

Vydání

Praha, 419 s. Studijní texty, 2007

Nakladatel

Sociologické nakladatelství

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Odborná kniha

Obor

Písemnictví, masmedia, audiovize

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Kód RIV

RIV/00216224:14230/07:00020709

Organizační jednotka

Fakulta sociálních studií

ISBN

80-86429-69-5

Klíčová slova anglicky

eminist literary theory; women's literary history; literary masculinities; lesbian literature; postmodernism; poststructuralism

Příznaky

Recenzováno
Změněno: 22. 5. 2009 15:06, doc. Libora Oates-Indruchová, Ph.D.

Anotace

V originále

Tato kniha svou strukturou volně navazuje na antologii Dívčí válka s ideologií: Klasické texty angloamerického feministického myšlení (Praha: Sociologické nakladatelství, 1998). Obsahem se ale zaměřuje specificky na literaturu a snaží se představit zejména nové teoretické přístupy feministické a genderové perspektivy. Zároveň však zařazuje i menší počet textů, které slouží pro formulaci východisek genderově citlivého přístupu k literatuře. Jednotlivé texty poukazují na problémy genderově nerozlišující literární kritiky hlavního proudu (Dale Spender), stejného druhu slepoty vůči jinakosti v případě hlavního proudu feministické kritiky (Zimmerman, Mohanty), vyrovnávají se s důležitými teoretickými a kritickými směry (Waugh, Pearce, Mills), navrhují či kriticky třídí nové metodologie (Coward, Showalter, Radway) a využívají feministických přístupů pro nové kritické ocenění mužské tvorby z pohledu reflektované maskulinity (Schoene a Lea, Schoene).

Anglicky

This book follows loosely the structure of the previous anthology from the editor, Dívčí válka s ideologií: Klasické texty angloamerického feministického myšlení [Girls' war against ideology: classics of Anglo-American feminist thought] (Praha: Sociologické nakladatelství, 1998). While this volume focuses on literature and, specifically, on new theoretical feminist approaches to literature, it also includes several earlier texts formulating the premises of a gender sensitive approach to literature. The texts identify the problems of gender-blindness in mainstream literary criticism (Dale Spender) and of a similar blindness to difference within the mainstream of feminist criticism (Zimmerman, Mohanty). They grapple with important theoretical and critical directions (Waugh, Pearce, Mills), critically categorise and suggest new methodologies (Coward, Showalter, Radway), and take feminist approaches as points of departure for new critical appreciation of men's writing from the perspective of reflected masculinity (Schoene a Lea, Schoene). Each text is introduced by the author's profile and by a note on the text from the editor.

Návaznosti

GA405/03/1056, projekt VaV
Název: Autocenzura a ´kódování ´ vědeckých textů v období normalizace, 1968-1989