PAŠKOVÁ, Veronika a Klára HILSCHEROVÁ. EMBRYOTOXICITA A INDUKCE OXIDATIVNÍHO STRESU PO EXPOZICI HERBICIDU PARAQUATU NA MODELOVÉM NECÍLOVÉM ORGANISMU DRÁPATCE VODNÍ (XENOPUS LAEVIS). In Toxikologická konference VÚRH Vodňany. 2007.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název EMBRYOTOXICITA A INDUKCE OXIDATIVNÍHO STRESU PO EXPOZICI HERBICIDU PARAQUATU NA MODELOVÉM NECÍLOVÉM ORGANISMU DRÁPATCE VODNÍ (XENOPUS LAEVIS)
Název česky EMBRYOTOXICITA A INDUKCE OXIDATIVNÍHO STRESU PO EXPOZICI HERBICIDU PARAQUATU NA MODELOVÉM NECÍLOVÉM ORGANISMU DRÁPATCE VODNÍ (XENOPUS LAEVIS)
Název anglicky EMBRYOTOXICITY AND INDUCTION OF OXIDATIVE STRESS AFTER EXPOSURE TO HERBICIDE PARAQUAT ON THE MODEL NON-TARGET ORGANISM
Autoři PAŠKOVÁ, Veronika a Klára HILSCHEROVÁ.
Vydání Toxikologická konference VÚRH Vodňany, 2007.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Prezentace na konferencích
Obor 30304 Public and environmental health
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Organizační jednotka Přírodovědecká fakulta
Klíčová slova anglicky paraqut, embryotoxicity, FETAX, antioxidative system, ascorbic acid
Změnil Změnila: RNDr. Veronika Mlčáková, Ph.D., učo 55179. Změněno: 31. 1. 2008 11:15.
Anotace
V posledních letech se diskutuje o možném negativním vlivu pesticidů v souvislosti se zmenšováním populací a četnějším výskytu malformací volně žijících obojživelníků. Ačkoliv je v tomto procesu zapojeno více environmentálních faktorů, některé studie a fakta poukazují na škodlivé působení pesticidů na raná stádia obojživelníků obecně. Negativnímu vlivu na vývoj obojživelníků nahrává i shoda období páření obojživelníků s dobou aplikace postřiků na zemědělské plochy, kde dochází k depozici do půdy a následnému transportu do povrchových vod, které tvoří přirozený habitat juvenilních stádií obojživelníků a také prokazatelná citlivost těchto raných stádií vůči pesticidům. Cílem této studie bylo zhodnotit toxicitu paraquatu v testu FETAX, kde bylo kromě hodnocení klasických embryotoxických parametrů zahrnuto biochemické stanovení antioxidativního a detoxifikačního systému s cílem posoudit, zda publikovaná embryotoxicita herbicidu paraquatu je spojena s indukcí oxidativního stresu. Byl posuzován projektivní účinek externího přídavku známého antioxidantu – vitamínu C - ve směsi s paraquatem na ovlivnění hladiny oxidativních markerů.
Anotace anglicky
The potential impact of pesticides and other water contaminants on aquatic organisms has been widely discussed in connection with worldwide decline of frog population. In embryos, various metabolic pathways and enzymes can produce endogenous reactive oxygen species (ROS), but also some environmental pollutants can contribute to generation of these reactive intermediates. Herbicide paraquat is known by its rapid reduction and instantaneous reoxidation to produce the reactive oxygen species; sequentially the peroxy and hydroxyl radicals derived from hydrogen peroxide initiate the lipid peroxidation of membranes altering most types of cellular molecules, such as lipids, proteins, and nucleic acids. Embryos are protected against oxidative stress by ROS scavengers. Low activities of scavenging enzymes resulting from pathological metabolism imbalances may reduce protection potential of embryo, potentially resulting in teratogenic events. The scope of experiment was to study the embryotoxic and teragenic effects of paraquat with the Frog Embryo Teratogenesis Assay-Xenopus (FETAX) and to assess its potential to affect antioxidative and detoxification parameters in a 24-hour period. The external addition of antioxidant ascorbic acid to prevent the damage caused by paraquat was also studied. In conclusion, the embryotoxic effects of paraquat seemed to linked to oxidative damage of embryos and the addition of ascorbic acid was followed by the drastically reduced embryotoxicity. Supported by the Czech Ministry of Education project No.IM6798593901 and Grant Agency of Czech Academy of Sciences (Grant No. AV0Z60050516).
Návaznosti
MSM0021622412, záměrNázev: Interakce mezi chemickými látkami, prostředím a biologickými systémy a jejich důsledky na globální, regionální a lokální úrovni (INCHEMBIOL) (Akronym: INCHEMBIOL)
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Interakce mezi chemickými látkami, prostředím a biologickými systémy a jejich důsledky na globální , regionální a lokální úrovni
VytisknoutZobrazeno: 30. 5. 2024 01:33