J 2008

Residenční suburbanizace v post-komunistické České republice, její kořeny, tradice a současnost. Případová studie brněnských suburbií.

GALČANOVÁ, Lucie a Barbora VACKOVÁ

Základní údaje

Originální název

Residenční suburbanizace v post-komunistické České republice, její kořeny, tradice a současnost. Případová studie brněnských suburbií.

Název anglicky

Residential Suburbanization in the Post-Communist Czech Republic, its Roots, Tradition and Present. A Case Study on Brno Suburbs.

Vydání

IVRIS Papers, Brno, IVRIS, 2008

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Článek v odborném periodiku

Obor

50000 5. Social Sciences

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Odkazy

Organizační jednotka

Fakulta sociálních studií

Klíčová slova anglicky

suburbanization; urban sprawl; urbanism; individualization; Czech Republic; Brno; post-socialist development

Příznaky

Recenzováno
Změněno: 6. 2. 2018 12:04, Mgr. Lucie Galčanová Batista, Ph.D.

Anotace

V originále

Text se zaměřuje na jeden z nejvýraznějších fenoménů současné urbanizace v České republice. V rámci případové studie vybraných brněnských rezidenčních suburbií ilustruje významné proměny, kterými prochází ČR v postsocialistickém období. Strukturální změny na politické a ekonomické úrovni se významně projevují v sociální každodennosti, ovlivňují a rámují volby občanů v oblasti bydlení, vztahů a životních stylů. Polarita města a venkova, jakkoliv je obtížné ji definičně vystihnout, se objevuje v percepcích aktérů, v jejich interpretacích života na "hranici" mezi dvěma odlišnými a stále se přibližujícími oblastmi. Urbanizace se ve svých suburbánních projevech podílí jednak na prostorovém rozrůstání města a přesunu "městských" obyvatel do okrajových venkovských částí, tak "poměšťováním" těchto dříve rurálních lokalit v oblasti změny životních stylů jejich původních obyvatel. Text se v první části teoreticky věnuje problematice urbanizace a suburbanizace, dále popisuje specifika socialistického plánování rezidenčních oblastí v České republice a jeho před-socialistické kořeny, problematiku sídlišť a následně post-socialistický rozvoj rezidenčního bydlení v okrajových částech měst. Text je završen prezentací kvalitativní případové studie z brněnského regionu.

Anglicky

The text deals with one of the most important phenomenon of current urbanization processes in Czech Republic - the suburbanization. The case study of chosen residential suburbs of the city of Brno illustrates the important changes connected with the post-socialist situation of the Czech Republic. The structural changes on the political and economical level impact the everyday questions of lifestyles and housing dramatically. In the statements of the participants is the opposite polarity of city and country/village interpreted as a life on border between two different realms which are constantly assimilating to each other. Suburbanization involves firstly spread of the city and migration of the urban inhabitants into the side areas or countryside, secondly the drift of these rural areas and its inhabitants to the urban way of life. In the first part the text is devoted to the theoretical question of the processes of urbanization and suburbanization, further describes the specifics of the socialistic planning of residential areas, its roots in the avant-garde urban tradition of the First Czechoslovak Republic between the WWI and WWII, the question of living in blocks of flats after the WWII and the post socialist development of the suburbs. The second part offers the first conclusions of the case study made in the Brno suburbs.

Návaznosti

MSM0021622408, záměr
Název: Reprodukce a integrace společnosti (Akronym: IVRIS)
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Reprodukce a integrace společnosti

Přiložené soubory