MATĚJKOVÁ, Petra, Michal STROUHAL, David ŠMAJS, Steven J. NORRIS, Timothy PALZKILL, Joseph F. PETROSINO, Erica SODERGREN, Jason E. NORTON, Jaz SINGH, Todd A. RICHMOND, Michael N. MOLLA, Thomas J. ALBERT a George M. WEINSTOCK. Complete genome sequence of Treponema pallidum ssp. pallidum strain SS14 determined with oligonucleotide arrays. BMC Microbiology. BioMed Central, 2008, roč. 8, č. 8, s. 76-87. ISSN 1471-2180.
Originální název Complete genome sequence of Treponema pallidum ssp. pallidum strain SS14 determined with oligonucleotide arrays
Název česky Určení kompletní genomové sekvence Treponema pallidum ssp. pallidum kmene SS14 s využitím oligonukleotidové array
Autoři MATĚJKOVÁ, Petra (203 Česká republika), Michal STROUHAL (203 Česká republika), David ŠMAJS (203 Česká republika, garant), Steven J. NORRIS (840 Spojené státy), Timothy PALZKILL (840 Spojené státy), Joseph F. PETROSINO (840 Spojené státy), Erica SODERGREN (840 Spojené státy), Jason E. NORTON (840 Spojené státy), Jaz SINGH (840 Spojené státy), Todd A. RICHMOND (840 Spojené státy), Michael N. MOLLA (840 Spojené státy), Thomas J. ALBERT (840 Spojené státy) a George M. WEINSTOCK (840 Spojené státy).
Vydání BMC Microbiology, BioMed Central, 2008, 1471-2180.
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor Genetika a molekulární biologie
Stát vydavatele Spojené státy
WWW URL
Impakt faktor Impact factor: 2.877
Kód RIV RIV/00216224:14110/08:00024748
Organizační jednotka Lékařská fakulta
UT WoS 000256297900001
Klíčová slova anglicky Treponema pallidum ssp. pallidum; strain SS14; oligonucleotide arrays
Štítky oligonucleotide arrays, strain SS14, Treponema pallidum ssp. pallidum
Změnil Změnil: prof. MUDr. David Šmajs, Ph.D., učo 1116. Změněno: 25. 6. 2009 15:47.
Syphilis spirochete Treponema pallidum ssp. pallidum remains the enigmatic pathogen, since no virulence factors have been identified and the pathogenesis of the disease is poorly understood. Increasing rates of new syphilis cases per year have been observed recently. The genome of the SS14 strain was sequenced to high accuracy by an oligonucleotide array strategy requiring hybridization to only three arrays (Comparative Genome Sequencing, CGS). Gaps in the resulting sequence were filled with targeted dideoxy-terminators (DDT) sequencing and the sequence was confirmed by whole genome fingerprinting (WGF). When compared to the Nichols strain, 327 single nucleotide substitutions (224 transitions, 103 transversions), 14 deletions, and 18 insertions were found. On the proteome level, the highest frequency of amino acid-altering substitution polymorphisms was in novel genes, while the lowest was in housekeeping genes, as expected by their evolutionary conservation. Evidence was also found for hypervariable regions and multiple regions showing intrastrain heterogeneity in the T. pallidum chromosome. The observed genetic changes do not have influence on the ability of Treponema pallidum to cause syphilitic infection, since both SS14 and Nichols are virulent in rabbit. However, this is the first assessment of the degree of variation between the two syphilis pathogens and paves the way for phylogenetic studies of this fascinating organism.
Anotace česky
Je popsáno určení kompletní genomové sekvence kmene Treponema pallidum ssp. pallidum SS14 s využitím oligonukleotidového čipu.
Návaznosti
GA310/07/0321, projekt VaVNázev: Komparativní genomové sekvencování patogenních treponem a transkriptomová analýza T. pallidum ssp. pallidum
Investor: Grantová agentura ČR, Komparativní genomové sekvencování patogenních treponem a transkriptomová analýza T. pallidum ssp. pallidum
MSM0021622415, záměrNázev: Molekulární podstata buněčných a tkáňových regulací