J 2008

Toxicity of four nitrogen-heterocyclic polyaromatic hydrocarbons (NPAHs) to soil organisms

KOBETIČOVÁ, Klára, Jitka BEZCHLEBOVÁ, Jan LÁNA, Ivana SOCHOVÁ, Jakub HOFMAN et. al.

Základní údaje

Originální název

Toxicity of four nitrogen-heterocyclic polyaromatic hydrocarbons (NPAHs) to soil organisms

Název česky

Toxicita čtyř dusíkatých heterocyklických polykondenzovaných uhlovodíků pro půdní organismy

Autoři

KOBETIČOVÁ, Klára (203 Česká republika), Jitka BEZCHLEBOVÁ (203 Česká republika), Jan LÁNA (203 Česká republika), Ivana SOCHOVÁ (203 Česká republika) a Jakub HOFMAN (203 Česká republika, garant)

Vydání

Ecotoxicology and Environmental Safety, 2008, 0147-6513

Další údaje

Jazyk

angličtina

Typ výsledku

Článek v odborném periodiku

Obor

10511 Environmental sciences

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Impakt faktor

Impact factor: 2.590

Kód RIV

RIV/00216224:14310/08:00026539

Organizační jednotka

Přírodovědecká fakulta

UT WoS

000260275500007

Klíčová slova anglicky

NPAHs ecotoxicity; Eisenia fetida; Enchytraeus crypticus; Folsomia candida; Risk assessment

Příznaky

Mezinárodní význam, Recenzováno
Změněno: 25. 6. 2009 10:32, prof. RNDr. Luděk Bláha, Ph.D.

Anotace

V originále

The aims of this study were: (i) to investigate the toxicity of N-heterocyclic polyaromatic hydrocarbons (NPAHs) quinoline, acridine, phenazine, and 1,10-phenanthroline to the soil invertebrates Eisenia fetida, Enchytraeus crypticus, Folsomia candida, and Caenorhabditis elegans, (ii) to compare the toxicity of four NPAHs and the species sensitivity, and (iii) to discuss possible risks of these compounds in soils. Different toxicities were found for the tested NPAHs which might be partially explained by their structure and properties. Effect concentrations expressed as soil pore-water concentrations were related to log Kow, which indicated narcosis as the most probable mode of toxic action. The species sensitivity decreased in the rank: springtails >enchytraeids=earthworms> nematodes. Predicted no-effect concentration (PNEC) values were calculated for all tested species giving values from 0.5 to 6.8 mg/kg. It is unlikely that there is a risk for soil organisms in natural soils where lower NPAHs concentrations are expected.

Česky

Tato studie se zabývala: (1)výzkumem toxicity N-heterocyklických polykondenzovaných uhlovodíků (NPAHs) chinolinu, akridinu, fenazinu a 1,10-fenantrolinu pro půdní bezobratlí jako jsou E.fetida (žížala), Enchytraeus crypticus (roupice), Folsomia candida (chvostoskok) a Caenorhabditis elegans (hlístice), (2)porovnáním toxicity čtyř testovaných NPAHs a druhové citlivosti (3) diskuzí možných rizik vyplývajících z přítomnosti těchto látek v půdě pro půdní bezobratlé. Testované látky byly různě toxické, což může být vysvětleno jejich strukturou a vlastnostmi. Efektivní koncentrace přepočítaná na půdní porovou vodu souvisela s lipofilicitou, což indikuje narkotický efekt jako nejpravděpodobnější mechanismus účinku. Citlivost organismů k testovaným NPAHs se snižovala v tomto pořadí: chvostoskok > roupice = žížala > hlístice. PNEC byl vypočítán pro všechny organismy (v rozmezí od 0,5 do 6,8 mg/kg. Vzhledem k nižším koncentracím NPAHs v půdách než byly koncentrace použité ve zmíněných testech toxicity,je riziko vyplývající z přítomnosti NPAHs v půdě pro půdní organismy poměrně nepravděpodobné.

Návaznosti

MSM0021622412, záměr
Název: Interakce mezi chemickými látkami, prostředím a biologickými systémy a jejich důsledky na globální, regionální a lokální úrovni (INCHEMBIOL) (Akronym: INCHEMBIOL)
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Interakce mezi chemickými látkami, prostředím a biologickými systémy a jejich důsledky na globální , regionální a lokální úrovni