2010
Moravské právo a problém absolutismu. Sociální profil moravského zemského soudu v 17. a 18. století
DAVID, JiříZákladní údaje
Originální název
Moravské právo a problém absolutismu. Sociální profil moravského zemského soudu v 17. a 18. století
Název anglicky
Moravian Law and the Problem of Absolutism. Social profile of the High Provincial Court in Moravia in the 17th and 18th Centuries.
Autoři
DAVID, Jiří (203 Česká republika, garant, domácí)
Vydání
Brno, Ad Iustitiam et bonum commune. Proměny zemského práva v českých zemích ve středověku a raném novověku. od s. 212-243, 32 s. Země a kultura ve střední Evropě, sv. 13, 2010
Nakladatel
Matice moravská pro Výzkumné středisko pro dějiny střední Evropy: prameny, země , kultura a Historický ústav AV ČR, v. v. i.
Další údaje
Jazyk
čeština
Typ výsledku
Kapitola resp. kapitoly v odborné knize
Obor
60101 History
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV
RIV/00216224:14210/10:00040395
Organizační jednotka
Filozofická fakulta
ISBN
978-80-86488-65-3
Klíčová slova česky
zemské právo - zemské soudy - absolutismus
Klíčová slova anglicky
Provincial Law - Provincial Courts - Absolutism
Štítky
Příznaky
Mezinárodní význam, Recenzováno
Změněno: 30. 4. 2011 19:12, Mgr. Petra Georgala
V originále
Změny stavovského soudního systému po r. 1620 nepochybně přinesly řadu kompetenčních omezení zemského soudu ve srovnání s předchozí dobou, ale na druhou stranu také systematizaci a zefektivnění jeho fungování. Soudy byly sice legitimované osobou panovníka a působily s plným respektem vůči jeho formální autoritě a oprávněnosti k tvorbě norem. Avšak na úrovni každodenní praxe si stavovské soudy zárověň udržely dostatek prostoru pro vytváření vlastních rozhodnutí v konkrétních záležitostech. Zemské stavy a jejich účast na vládě v zemi se navíc postupně obnovovala (viz např. renovovaný stavovský vliv na obsazení zemského soudu) spolu s tím, jak konflikt mezi panovníkem a zemskými přestal být primárním hybatelem politického dění.
Anglicky
The changes of the estate judicial system after 1620 brought a number of competence limitations of the Provincial Court as compared with the previous period, but on the other hand also a clear attempt to systematize and streamline its functioning. The courts were legitimated by the ruler and operated with respect to his formal authority and legitimacy of decision making. But the level of everyday practise the estate courts simultaneously kept sufficient space to create autonomous decisions in the case processed. Gradually, provincial estates and their participation in the government of the province were renovated (influence on the composition of provincial judicial representation), as the conflict between the ruler and the estates ceased being the primary mover of political events.
Návaznosti
KJB801640902, projekt VaV |
| ||
MSM0021622426, záměr |
|