D 2007

Hrobový nález uherského denáru Ondřeje I. z Nechvalína (okr. Hodonín)

HLOŽEK, Martin and Jiří MILITKÝ

Basic information

Original name

Hrobový nález uherského denáru Ondřeje I. z Nechvalína (okr. Hodonín)

Name (in English)

A Hungarian denarius struck under Andrew I found at the burial site in Nechvalín (Hodonín district)

Authors

HLOŽEK, Martin (203 Czech Republic, guarantor) and Jiří MILITKÝ (203 Czech Republic)

Edition

Praha, Numismatický sborník 22, p. 189-190, 2 pp. 2007

Publisher

Filosofia

Other information

Language

Czech

Type of outcome

Stať ve sborníku

Field of Study

Archaeology, anthropology, ethnology

Country of publisher

Czech Republic

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

RIV identification code

RIV/00216224:14210/07:00026651

Organization unit

Faculty of Arts

ISBN

978-80-7007-271-4

Keywords in English

Denarius; Andrew I; Nechvalín

Tags

Reviewed
Změněno: 31/10/2008 18:49, Mgr. Martin Hložek, Ph.D.

Abstract

V originále

V roce 2003 bylo v trati "Měřiny", v blízkosti katastru obce Bukovany (ZM 24-44-22: 205/285 mm od Z/J s.č.), hlubokou orbou narušeno raně středověké kostrové pohřebiště. Lokalita je situována na svahu orientovaném k severu, v nadmořské výšce 355 m. Při povrchovém průzkumu provedeném M. Hložkem bylo zjištěno, že orbou došlo k narušení nejméně deseti kostrových hrobů. Skelet jednoho jedince byl pluhem vyhozen na povrch ornice včetně milodarů: záušnic, prstenu a uherského denáru Ondřeje I. Povrchovým sběrem byly v okolí rozrušeného hrobu nalezeny další záušnice. V této souvislosti je nutné připomenout, že lokalita v trati "Měřiny", doplňuje hustou síť raně středověkých kostrových pohřebišť na katastru obce Nechvalín. Vzhledem k místu nálezu mince v rozrušeném hrobě lze ražbu s naprostou jistotou považovat za tzv. obol mrtvých. Vkládání mincí do hrobů bylo na Moravě v 11. století značně rozšířené. Kromě denárů moravských údělných knížat se zde v kostrových hrobech dosti početně setkáváme také s denáry uherskými. Právě hrobové nálezy jsou důležitým svědectvím o zapojení těchto ražeb, společně s denáry moravskými, do oběhu i ve venkovském prostředí. Nejvýznamnější kategorii nepochybně reprezentují nálezy hrobové, tehdy známé z 29 lokalit v počtu 96 mincí, v tomto množství byl Štěpán I. zastoupen 47 ks, Petr l ks, Samuel Aba l ks, Ondřej I. 45 ks a Ladislav I. 2 ks.

In English

An early medieval skeleton burial site has been discovered by M. Hložek during surface examination after ploughing at the location "Meřiny", near Nechvalín (Hodonín district). One skeleton has been unearthed during the ploughing process and the following objects have been found on the surface: several S-shaped earrings, a ring and a Hungarian denarius minted under Andrew I (1046-1060, see Huszár 1979, 32, type no. 9). The coin is undoubtedly described as an obolus mortuorum. Coins in graves of the 11th century were relatively frequent in Moravia. With exception for the denarii produced under the Moravian Princes, also Hungarian denarii have been registered. Circulation of the Hungarian specimens was studied by J. Šmerda in the 1980s (Šmerda 1989). Coins from graves represent the most important category among them. Some 29 localities with 96 coins have been known up to date. Denarii of the following rulers have been listed: Stephen I (47 pieces), Peter (1 piece), Samuel Aba (1 piece), Andrew I (45 pieces) and Ladislaus I (2 pieces). Then, the newly discovered specimen belongs to the period of intensive import of Hungarian coins to Moravia.

Links

MSM0021622427, plan (intention)
Name: Interdisciplinární centrum výzkumů sociálních struktur pravěku až vrcholného středověku. Archeologický terénní a teoretický výzkum, využití přírodních věd, metodologie a informatika, ochrana kulturního dědictví
Investor: Ministry of Education, Youth and Sports of the CR