KONEČNÝ, Štěpán. Differences in representing the environment of the internet for adolescents. 1th EARA Conference, Torino, 2008.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Differences in representing the environment of the internet for adolescents
Název česky Rozdíly v reprezentaci prostředí internetu u adolescentů
Autoři KONEČNÝ, Štěpán (203 Česká republika, garant).
Vydání 1th EARA Conference, Torino, 2008.
Další údaje
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Audiovizuální tvorba
Obor 50100 5.1 Psychology and cognitive sciences
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW URL
Kód RIV RIV/00216224:14230/08:00026713
Organizační jednotka Fakulta sociálních studií
Klíčová slova anglicky internet; needs; relationships
Štítky internet, Needs, relationships
Příznaky Mezinárodní význam
Změnil Změnil: Mgr. Štěpán Konečný, Ph.D., učo 20614. Změněno: 11. 11. 2008 18:41.
Anotace
Specific requirements unwind from different needs in different areas and development periods of the life of an adolescent. Our results indicate that especially the youngest adolescents consider themselves more happy in the environment of the internet than older adolescents, which can be also closely related with discovering new and safe means of self-presentation, new virtual identities. At the same time they also discover a lower possibility to verify information, which can lead to a belief that lies are much more common on the internet than thought by older adolescents. This is related to their higher distrust of information conveyed by this medium. With increasing age of respondents, we can see a reduction of gullibility, especially for girls. The Internet is seen as a place where adolescents can be more open than in real life and have less constraints is perceived rather ambivalently. On one side it is considered a pro to be able to say things which you would not dare say elsewhere, or lie, on the other side they clearly realize that others have the same possibilities, which can be considered negative. In this apparent discordance, we can see a certain measure of positive willingness = an effort to be better than the rest. This is also related to the perception of others = adolescents do not trust them and believe that most people on the internet lie. The factor of lying is most affected by the factor of age (this is also related to the most often visited environment for each age group of users). Younger and middle-aged girl adolescents are the least trusting of internet users. For adolescents, there exist no obligations here, however they claim that if they promise something, they mostly consider it necessary to fulfill it.
Anotace česky
Specifické požadavky vyplývají z rodílnosti potřeb v různých oblastech a vývojových obdobích adolescentova života. Z našich výsledků vyplývá, že zejména nemladší dospívající se cítí v prostředí internetu spokojenější než starší dospívající, což může bezprostředně souviset s objevováním a zkoušením nových, bezpečných způsobů sebeprezentace, nových virtuálních identit. Zároveň však také objevují sníženou možnost kontroly informací, která tak může vést k přesvědčení, že se na internetu mnohem více lže, nežli se to jeví starším adolescentům. S tím je také spojena jejich vyšší nedůvěra k informacím zprostředkovaných tímto médiem. Se vzrůstajícím věkem respondentů pak můžeme pozorovat snižování míry důvěřivosti, která se projevuje zejména u dívek. Z našich výsledků je patrné, že adolescenti se přicházejí na internet především bavit a odreagovat. Zde se nejvíce projevuje vliv věku. Jak u chlapců, tak u dívek s přibývajícím věkem můžeme pozorovat snižování potřeby se na internetu bavit, nicméně je tato potřeba neopouští. Na internet se přichází odreagovat nejmladší dívky a chlapci i dívky ve střední fázi adolescence, nejméně pak nejstarší chlapci. Internet jako místo, kde mohou být adolescenti otevřenější než v reálném životě či nemít zábrany je vnímáno poněkud ambivalentně. Na jedné straně je pozitivně vnímána možnost říkat věci, které by se jinde říct neodvážili, popř. nemluvit pravdu, na druhou stranu si jasně uvědomují, že ostatní mají stejné možnosti, což už může být vnímáno jako negativum. V tomto zdánlivém nesouladu se odráží jakási dobrovolnost, snaha být lepším než ostatní. S tím také souvisí vnímání ostatních. Adolescenti jim nevěří a podle nich většina lidí na internetu lže. U faktoru lhaní se nejvíce projevuje faktor věku (a s tím související nejčastěji navštěvované prostředí, ve kterém se uživatelé v každé věkové skupině obvykle pohybují). Nejméně uživatelům internetu důvěřují mladší a středně staré dívky. Pro adolescenty zde neexistují žádné závazky, nicméně uvádějí, že pokud něco slíbí, považují za nutné to spíše dodržet.
Návaznosti
MSM0021622406, záměrNázev: Psychologické a sociální charakteristiky dětí, mládeže a rodiny, vývoj osobnosti v době proměn moderní společnosti
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Psychologické a sociální charakteristiky dětí, mládeže a rodiny, vývoj osobnosti v době proměn moderní společnosti
VytisknoutZobrazeno: 26. 4. 2024 21:55