J 2006

Wage Bargaining Model As Microfoundation Of Hysteresis Hypothesis

NĚMEC, Daniel a Dalibor MORAVANSKÝ

Základní údaje

Originální název

Wage Bargaining Model As Microfoundation Of Hysteresis Hypothesis

Název česky

Model mzdového vyjednávání jako mikroekonomický základ hypotézy hystereze

Autoři

NĚMEC, Daniel (203 Česká republika, garant) a Dalibor MORAVANSKÝ (203 Česká republika)

Vydání

Bulletin of the Czech Econometric Society, Czech Econometric Society, 2006, 1212-074X

Další údaje

Jazyk

angličtina

Typ výsledku

Článek v odborném periodiku

Obor

50200 5.2 Economics and Business

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Kód RIV

RIV/00216224:14560/06:00025021

Organizační jednotka

Ekonomicko-správní fakulta

Klíčová slova anglicky

hysteresis; unemployment; wage bargaining model

Příznaky

Mezinárodní význam, Recenzováno
Změněno: 13. 11. 2008 13:52, doc. Ing. Daniel Němec, Ph.D.

Anotace

V originále

This paper presents a wage bargaining model and its relation to hysteresis hypothesis in unemployment. Hysteresis in unemployment is used do denote a situation, in which the equlibrium rate is determined by the path of the actual unemployment rate. Seeming lack of micro economical foundations may be the reason why this theoretical concept is rather neglected. Very popular explanation of hypothesis effects is made through insider-outsider model. But this model may be taken as a very special case of wage bargaining. For a better plausibility of hysteresis hypothesis, one may examine whether a more general wage setting model does not offer a possibility of hysteresis effects as well. We will be able to decide whether hysteresis is the rule rather than exception. Using the macroeconomic data of the Czech Republic, parametres of this model will be estimated. Conclusions about the patterns of Czech unemployment will be made.

Česky

Tento příspěvek prezentuje model mzdového vyjednávání a jeho souvislost s hypotézou hystereze v nezaměstnanosti. Hystereze nezaměstnanost je chápána jako situac, kdy rovnovážná úroveň je determinována trajektorií aktuální míry nezaměstnanosti. Zdánlivý nedostatek mokroekonomických základů může být důvodem, proč je tento koncept spíše opomíjen. Populárním vysvětlením hysterezních efektů je insider-outsider model. Tento model je možno chápat jako speciální případ modelu mzdového vyjednávání. Pro lepší věrohodnost hypotézy hystereze je tak žádoucí zkoumat, zdali obecnější model mzdového vyjednávání nenabízí možnost existence hysterezních efektů. Jsme tak schopno rozhodnout, jestli je hystereze pravidlem nebo spíše jen výjimkou. Využitím makroekonomických dat České republiky odhadujeme parametry tohoto modelu a docházíme tak k zajímavým závěrům pokud jde o charakter české nezaměstnanosti.

Návaznosti

GA402/05/2172, projekt VaV
Název: Měnová politika a makroekonomická stabilizace : identifikace a aplikace modelů všeobecné rovnováhy
Investor: Grantová agentura ČR, Měnová politika a makroekonomická stabilizace: identifikace a aplikace modelů všeobecné rovnováhy